Ion Crăciunescu dă verdictul clar: Rapid a fost avantajată de arbitraj în meciul cu Oțelul! Faza care putea schimba totul dacă era judecată corect: „Djokovic merita cartonașul roșu!”

Rapid a reuşit să se impună, pe teren propriu, în această seară, în faţa celor de la Oţelul Galaţi. Gruparea antrenată de Cristiano Bergodi i-a învins pe băieţii antrenaţi de Dorinel Munteanu cu scorul de 2-1 şi au egalat-o pe CFR la puncte, ocupând poziţia a treia în SuperLiga.

Ion Crăciunescu dă verdictul clar: Rapid a fost avantajată de arbitraj în meciul cu Oțelul!

Rapid a reuşit să deschidă rapid scorul în partida cu Oţelul Galaţi, prin reuşita semnată de Rrahmani, în minutul 8, în urma unei greşeli din defensiva oaspeţilor. Giuleştenii au reuşit să mai înscrie o dată înainte de pauză, în al doilea minut de prelungiri, prin Burmaz. Oaspeţii au reuşit să puncteze pe final de meci, în minutul 87, când Cisotti a trimis mingea în plasă.

Ion Crăciunescu a analizat cele mai importante faze din partida dintre Rapid Bucureşti şi Oţelul Galaţi şi susţine că giuleştenii au fost avantajaţi de arbitraj în anumite faze. Acesta s-a referit, în special, la o fază în care a fost implicat Djokovic, în minutul 57 al partidei. Atunci, fotbalistul adus de la FCSB în această iarnă s-a ales cu cartonaş galben, însă fostul mare arbitru consideră că decizia corectă pe care trebuia să o ia centralul acestei partide era cartonaşul roşu.

„Sare la cap, dar priviți ce face cu cotul. Nu e galben aici, te uiți la consecințele loviturii lui Djokovic. Decizia corectă era cartonaș roșu!”, a spus Ion Crăciunescu la DigiSport.

Rapidiştii se gândesc la titlu

Albion Rrahmani, care a reuşit să deschidă scorul în partida cu Oţelul Galaţi, a vorbit la finalul meciului despre şansele pe care Rapid le are la câştigarea titlului de campioană a României în acest sezon. Acesta le-a făcut şi o promisiune fanilor din Giuleşti, pe care i-a asigurat că jucătorii vor da totul pe teren pentru atingerea acestui obiectiv.

”A fost un meci foarte bun. Sunt fericit pentru toată lumea. Cele trei puncte rămân aici. În această atmosferă, e incredibil să marchezi. Nu știu să descriu într-un cuvânt acest sentiment. Putem să jucăm mai bine. Săpunaru ne învață mereu lucruri. A jucat la cel mai înalt nivel. Suntem mai buni acum pentru că s-au făcut transferuri. Sunt fericit pentru că Krasniqi e aici. E foarte bine să joc alături de ei. Nu sunt sigur 100% de titlu, dar le promit fanilor că vom da totul pentru a aduce titlul în Giulești”, a declarat Albion Rrahmani la finalul partidei dintre Rapid şi Oţelul.