Ilie Dumitrescu, recent cooptat la FRF pe proiecte de dezvoltarea a fotbalului juvenil, are în plan să introducă peste cinci ani regula U20 în Superligă.
Acesta a fost contrat de Florin Prunea, cel care susține că o astfel de decizie va fi greu de aplicat, și îi recomandă colegului său din Generația de Aur să meargă să vadă realitatea dureroasă din academiile cluburilor din țară, fără antrenori, terenuri de antrenament și alte condiții.
Adus recent la Federația Română de Fotbal pentru a conduce mai multe proiecte de dezvoltare a tinerilor jucători, Ilie Dumitrescu vrea să revoluționeze fenomenul și să introducă în Liga 1, începând cu 2031, regula U20, considerând că fotbaliștii din ziua de azi, la 20-21 de ani, sunt deja maturi, iar vârsta celui care intră în teren cu ajutorul acestei reguli trebuie în atare condiții scăzută.
Florin Prunea nu este de acord cu intenția fostului său coechipier de la prima reprezentativă și îi cere acestuia colegului său să se deplaseze în teren și să ia act de condițiile precare pe care le au multe dintre academiile din țară de unde ar trebui să iasă tinerii fotbaliști.
„Este obiectivul suprem al fiecărei Academii. Acela de a avea măcar un jucător la echipa mare. Se investesc foarte mulți bani. Pentru mine, la 20 de ani, 21 de ani un jucător este deja matur. Deja apar jucători de 18 ani, care fac diferența în Champions League și sunt destule exemple.
E important, pentru dezvoltarea fotbalului, să apară câți mai mulți jucători din academii. Este și interesul FIFA. Eu am propus, ca în 2031-2033 să fie introdusă regula U20. Totul pentru dezvoltarea academiilor.
Eu spun că deja 21 de ani este o vârstă mare în fotbalul actual. Eu am mai spus, și înainte să ajung la Federație, că regula U21 ajută foarte mulți tineri să facă fotbal la echipa mare. Și avem exemple. Îl avem pe Man, îl avem pe Moruțan și mai sunt exemple”, a spus Ilie Dumitrescu, la DigiSport.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F12%2FFlorin-Prunea-ii-atrage-atentia-lui-Zeljko-Kopic-dupa-ce-Dinamo-a-ajuns-pe-locul-2-in-Superliga.-%E2%80%9EAre-datoria-asta-1400x788.jpg)
Foto: ProSport
Florin Prunea îi urează succes lui „Mister” în acest demers, însă este pesimist în privința șanselor de implementare a acestei reguli peste cinci ani în primul eșalon fotbalistic românesc.
„Man nu a beneficiat de nicio regulă. Pe Man s-a plătit o sumă de bani pentru valoarea lui. Tu, dacă o să te duci pe la academii, prin țară, și vei vedea ce e acolo, vei fi foarte dezamăgit. Nu avem terenuri, nu avem antrenori, nu avem nimic, asta e realitatea”, a mai conchis Florin Prunea.