Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Ilie Dumitrescu deplânge situația lui Dinamo. „Îmi lipsește foarte mult! Mă simt trist că e în Liga a 2-a!” | VIDEO EXCLUSIV

Ilie Dumitrescu deplânge situația lui Dinamo. „Îmi lipsește foarte mult! Mă simt trist că e în Liga a 2-a!” | VIDEO EXCLUSIV

Andrei Preotu

Ilie Dumitrescu (53 de ani), fostul atacant al echipei naționale a României, deplânge situația lui Dinamo.

Fostul mare internațional român a vorbit despre situația în care se află Dinamo, echipă care a retrogradat în Liga a 2-a și are probleme mari financiare.

Ilie Dumitrescu este de părere că se simte lipsa „câinilor” de pe prima scenă fotbalistică, la fel cum s-a simțit și când Rapid evolua în eșaloanele inferioare.

Ilie Dumitrescu deplânge situația lui Dinamo

Chiar a recunoscut că și-a dori ca Dinamo să fie în primul eșalon fotbalistic, Ilie Dumitrescu nu și-a uitat trecutul stelist.

„Mie îmi lipsește foarte mult Dinamo și lipsește campionatului. Exact cum a lipsit Rapid! Și vedeți ce înseamnă Rapid acum în Liga 1. N-am avut niciun obiectiv să-mi atrag vreo simpatie, eu rămân stelist. M-am dezvoltat ca persoană în aceste dueluri, cu rivalitatea asta, între Steaua – Dinamo, Steaua – Rapid, Steaua – Craiova, m-am dezvoltat ca fotbalist.

Mă simt trist să văd că, la un moment dat, Rapid era prin Liga a 4-a, Dinamo în Liga a 2-a. E clar că sunt echipe istorice, care au fani și care dau culoare competiției în Superliga”, a spus Ilie Dumitrescu, în exclusivitate pentru ProSport.

Dinamo se află pe locul 9 în clasamentul din Liga a 2-a, cu 17 puncte, după ce în 12 etape a bifat cinci victorii, două rezultate de egalitate și cinci înfrângeri. Pentru echipa pregătită de Ovidiu Burcă urmează meciul cu FK Miercurea Ciuc, joi, 3 noiembrie, ora 20.00, în etapa a 13-a din eșalonul secund.

Dinamo a retrogradat în eșalonul secund la finalul sezonului 2021 – 2022, după ce a jucat barajul cu U Cluj. Partida tur s-a încheiat cu victoria ardelenilor, scor 2-0, pe „Cluj Arena”, iar returul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]