Gigi Becali l-a criticat în ultima vreme pe jucătorul de la care avea mari așteptări, iar acum a venit verdictul despre forma jucătorului de la FCSB.
La ultima actualizare a cotelor de piață ale jucătorilor din campionatul intern, FCSB a avut rezultate peste așteptări, un singur jucător suferind o schimbare a cotei în jos. Este vorba de Alex Musi, unul dintre cei mai criticați fotbaliști ai roș-albaștrilor.
Gigi Becali l-a criticat destul de des în ultima vreme pe Alex Musi. Tânărul mijlocaș al roș-albaștrilor a evoluat și în prima etapă din play-off, dar a făcut un joc modest și patronul a anunțat că nici nu vrea să mai audă de el din sezonul următor.
„O să fac curățenie la vară. Vai de capul meu! Sunt jucători de care nu mai vreau să aud! (…) O să vină George (n.r.- Octavian) Popescu, o să joace el acolo, U21, și terminăm cu Musi”, preciza Gigi Becali după FCSB – Rapid 3-3, la Digisport.
Jucătorul, în vârstă de 20 de ani, era cotat la 800.000 de euro la începutul sezonului. După un început promițător de campionat, i-a crescut cota la 900.000 de euro, însă a revenit la cota de piață de pe vremea când evolua la Petrolul Ploiești din cauza meciurilor slabe făcute în acest an. Alex Musi e singurul jucător a cărui cotă a scăzut din lotul roș-albaștrilor, potrivit Transfermarkt.
Cei mai valoroși fotbaliști de la FCSB:
Alex Musi este vizibil afectat de criticile patronului și chiar a recunoscut că traversează o perioadă dificilă în care nu are apariții constante. Impresarul său, Victor Becali, a vorbit despre situația fotbalistului pe care l-a lăudat și a precizat că atacurile lui Gigi Becali nu îl pot doborî.
„Este dreptul lui, este patronul echipei, este omul care plătește jucătorii. Ce pot să spun eu? Cum îi laudă, așa îi și critică. Vom vedea din vară ce se întâmplă. Deocamdată, este jucătorul FCSB-ului. Nu-l poate opri nimeni pe Gigi Becali să-și spună părerea. Au încercat atunci și n-au putut (n.r. râde). Musi e un băiat puternic, care are încredere în el. Ăsta este cel mai important lucru. Nu cred că jucătorii de la FCSB mai sunt afectați. Ei sunt obișnuiți, sunt imuni”, a declarat Victor Becali, în exclusivitate, pentru ProSport.