O victorie după 10 etape de Superliga, dintre care jumătate au fost pierdute. Eșec în derby cu Dinamo, după ani la rând de invincibilitate. Înfrângeri umilitoare pe teren propriu cu Unirea Slobozia și nou-promovata FC Argeș. Un 1-3 la FC Botoșani și doar egal la altă nou promovată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Radiografie de coșmar pentru FCSB în startul ediției interne 2025/2026, mai aproape de retrogradare decât de play-off după o treime din sezonul regular!
Și toate astea cu nucleu fundamental de jucători care a cucerit două titluri naționale consecutive, realizând inclusiv un parcurs remarcabil în Europa League de sezonul anterior. Cel mai bine cotat lot din Superliga, asigurat de Gigi Becali, același staff tehnic din spatele performanțelor recente amintite. Iar vestiarul nici măcar n-a suferit pierderi esențiale, ba din contră, s-a întărit vara asta cu fotbaliști experimentați și cu valoare dovedită, de la cluburi românești bune și foarte bune: Politic (Dinamo), Thiam (U Cluj), Graovac (CFR Cluj), Alibec (Farul).
Până FCSB va identifica exact factorii acestui declin, uluitor pe alocuri, este evident că, dincolo de zona fizică, cea mentală, schimbările patronului sau eventuala senzație de blazare a unor oameni de bază, e ceva chiar din inima fotbalului care scârțâie asurzitor. Plecând de la informații în exclusivitate din anturajul FCSB, ProSport a realizat în premieră o analiză specială. Concluziile ei compun lista celor 7 fotbaliști care, practic, s-au scos din lot după 10 etape de Superliga!
„Normal că nu vor pleca toți o dată, dar o parte în iarnă, o parte la vară, în paralel cu ocuparea acestor posturi prin alți jucători. Cert e că de la inima patronului au ieșit!”, explică sursele noastre. Am preluat lista lor și am verificat datele evoluțiilor în acest campionat. Are dreptate Gigi Becali?
ProSport a analizat cei mai slabi 3 fotbaliști FCSB din fiecare meci disputat în aceste 10 etape de Superliga. Am utilizat ca sistem de referință atât coeficientul Sofascore care centralizează multipli parametri relevanți din meci pentru fotbaliști, cât și monitorizarea atentă realizată de noi pentru toate evoluțiile, rundă de rundă și meci de meci, pentru campania Stelele Superligii. Iar rezultatele sunt spectaculoase!
O primă concluzie: 21 din cei 30 jucători cu evoluțiile cele mai slabe pentru FCSB în campionat provin de pe posturile defensive. Practic, 70% din prestațiile groaznice se află în dreptul portarului, fundașilor laterali, stoperilor sau mijlocașilor defensivi!
E un detaliu extrem de interesant dacă ne raportăm la situația FCSB din sezonul trecut. După 10 etape din sezonul regular 2024/2025, roș-albaștrii aveau 10 puncte și golaveraj 11-14. Acum au doar 7 puncte, golaveraj 12-18. Diferența evidentă ține de prestația defensivă, unde în acest start de campionat s-au încasat cu aproape 30% mai multe goluri!
Dar cine sunt, punctual, defensivii care s-au scos din lotul FCSB pe baza jocului lor? Sunt nu mai puțin de șapte nume, dar asupra jucătorilor U21 Ionuț Cercel și Mihai Toma ne vom concentra mai detaliat puțin mai târziu. Rămân, așadar, cinci pentru moment.
Graovac a fost adus de la CFR Cluj ca soluție polivalentă „de lot” în principal, dar și cu Hermannstadt, și cu Rapid, a fost al doilea cel mai slab om de pe teren. Adică 2 din 6 meciuri în care a fost titular la FCSB. Are 32 de ani și „patronul nu îl consideră om de încredere așa cum îl credea când l-a adus, cu care poate duce bătălia din campionat, până la revenirea lui Dawa”, explică sursele noastre.
Pantea nu mai acoperă regula U21, a fost cel mai slab de pe teren la FCSB în 1-3 cu Botoșani, slab cu CFR Cluj o repriză. Iar Kiki, la 31 de ani, a apărut în 3 din 10 meciuri, fiind cel mai slab roș-albastru cu Hermannstadt. „Vor pleca amândoi, rămâne de văzut dacă în iarnă ambii sau unul vara viitoare, funcție de oferte și variantele lotului”, anunță sursele ProSport.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F09%2FFC-BOTOSANI-FCSB-SUPERLIGA-SUPERBET-19.09.2025-8-scaled.jpg)
Mihai Popescu in meciul dintre FC Botosani si FCSB, vineri 19 septembrie 2025. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Cea mai mare cădere o are însă Mihai Popescu, stoperul pe care Gigi Becali îl considera „de bază” și cu care inclusiv Mircea Lucescu încerca stabilizarea defensivei la națională. Apărătorul de 32 de ani a apărut în 8 meciuri, iar în 3 dintre ele, în loc să fie pilonul așteptat, a ajuns între cei mai slabi 3 oameni de la FCSB! Penultimul din echipă la 1-3 cu FC Botoșani, cel mai slab de pe teren la 2-2 cu CFR Cluj și 0-2 cu FC Argeș! Concluzia vine din anturajul echipei:
„Nu poți să te aștepți la mult mai mult de la el, are deja 32 de ani, din păcate parcă și-a atins maximum de nivel sezonul trecut și gata! Nu mai e considerat o soluție viabilă, nici pe termen mediu, nici pe termen lung. Fix acum n-ai ce face, dar patronul s-a convins în privința lui. Chiar dacă prindem play-off-ul, sunt șanse foarte mici ca din vară să mai fie la FCSB! Poate chiar și din iarnă, funcție de cum evoluează situația”
Cel de-al cincile jucător care i-ar fi ieșit de la inimă patronului FCSB și care, potrivit inclusiv datelor, are un start de sezon sub nivel este Mihai Lixandru. În top 3 cei mai slabi cu FC Botoșani și Petrolul Ploiești, a avut totuși și meciuri sau bucăți de meci bune. Per total însă, e considerat ca fiind departe de potențialul pe care îl avea înainte de ruperea ligamentului încrucișat în toamna trecută.
Are 24 de ani, o cotă de piață încă bună, iar perspectivele asupra postului său sunt încă neclare. Explică sursele noastre: „Cu Chiricheș încă într-o situație de incertitudine, e posibil ca Lixandru să mai rămână până în vară. Dar patronul e mult mai mulțumit de Baba Alhassan, care are forță și a jucat relativ bine până acum, plus că poate fi și stoper la nevoie. Se ia în calcul aducerea încă unui mijlocaș central defensiv de valoare, lângă șut, iar Lixandru, încet-încet, va ieși din calcule. Nu e caz închis, dar direcția asta are speranțe limitate”.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F12%2Fmihai-lixandru-scaled-e1733484796752.jpg)
Foto: Sport Pictures
A doua categorie de jucători problematici se întrepătrunde cu prima. Spuneam, mai sus, că Ionuț Cercel și Mihai Toma, utilizați ca fundași dreapta, au contribuția lor consistentă la prestațiile dezamăgitoare ale defensivei. Și că s-au scos, practic, din lotul FCSB prin evoluții.
Ei bine, Cercel, Toma, plus Stoian, cealaltă soluție U21 a FCSB, se află în top 3 cei mai slabi jucători ai echipei în 7 din cele 10 etape scurse! Aproape meci de meci! Confirmând practic ceea ce și jurnalistul Marius Mitran observase pe acest subiect și declara la Fanatik Superliga: „FCSB joacă aproape la fiecare meci cu un om în minus”.
Acoperirea defectuoasă a Regulii U21 este, per total, una din cauzele majore ale startului dezastruos pentru FCSB în acest sezon intern. Sursele noastre dezvăluie că „Toma și Cercel nu vor ieși din lot acum, pentru că nu ai alternative pentru regulă, dar e clar că nu pot fi, la acest moment, oameni de bază. Funcție de strategia din iarnă, dacă vin unul-doi jucători U21, unul dintre Toma și Cercel ar putea fi chiar împrumutat”.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F09%2FFC-CFR-1907-CLUJ-FCSB-SUPERLIGA-SUPERBET-31.08.2025-12-scaled.jpg)
Mihai Toma in meciul de fotbal dintre FC CFR 1907 Cluj si FCSB, 31 august 2025. © FOTO:Alexandra Cristina Grigorescu/SPORT PICTURES
Iată cum arată „harta” completă a dezamăgirilor maxime pe teren, cu mențiunea că ordinea celor trei jucători este descrescătoare pe baza coeficientului evaluat de ProSport pe baza monitorizărilor și a indicatorilor Sofascore: