Patronul campioanei României, Gigi Becali, a anunțat că transferul jucătorului se face după FCSB – Fenerbahce, deoarece a ajuns la un acord cu Gică Hagi.
FCSB a ratat prezența în barajul pentru optimile de finală din Europa League, după ce a remizat acasă cu Fenerbahce. După meci, Gigi Becali a anunțat că Alibec va pleca la Farul.
FCSB începe să renunțe la jucătorii pe care Gigi Becali i-a „tăvălit” de-a lungul acestei stagiuni. Unul dintre ei este Denis Alibec, sosit la campioana României în vară, după ce a refuzat săț-și prelungească înțelegerea cu Farul. Acum, însă, va face drumul în sens invers.
„(n.r. Se face transferul lui Alibec) Probabil mâine, cred. (n.r. La Farul?) Da”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport, imediat după ce s-a încheiat partida de pe Arena Națională.
Atacantul a căzut, definitiv, în dizgrația lui Gigi Becali, după ce FCSB a fost învinsă în Croația, de Dinamo Zagreb, cu 1-4, în etapa 7 din Europa League. La vremea respectivă, latifundiarul din Pipera spunea că dă jucătorul oricui oferă 200.000 de euro, dar ulterior s-a răzgândit și a anunțat că-l lasă gratis, dar numai la Farul.
Atacantul a mai evoluat la FCSB în sezonul 2017/2018, iar la înaceputul actualei stagiuni competiționale dezvăluia că a fost îndemnat de Gică Hagi să meargă la campioana României.
„Mi-a spus (n.r. Hagi) să merg cu inima împăcată, că asta ar face și el. Probabil e ultima mea șansă să joc în Champions League, pentru că am o vârstă. Cel mai important pentru un fotbalist este să aibă parte de meciuri de calitate, să fie mândru că îmbracă un tricou.
Mi-aș dori să trăiesc ce n-am trăit niciodată, adică să joc în Champions League. Cred că avem o echipă foarte bună, cu mulți jucători importanți, și cred că putem face o figură frumoasă anul acesta.
Echipa este foarte schimbată, cu un grup foarte unit. Se vede că au făcut performanță, sunt foarte încrezători și se vede că pot face orice”, a spunea Alibec, la scurt timp după ce a semnat cu FCSB.