Gigi Becali a făcut schimbări ca la hochei la pauza meciului dintre FCSB și Dinamo București, din etapa cu numărul 28 a Superligii României.
Latifundiarul din Pipera a făcut o mutare prin care a recunoscut, practic, că arbitrul Istvan Kovacs trebuia să dea penalty în favoarea „câinilor”, în urma unui henț comis de Ngezana.
FCSB și Dinamo București se întâlnesc în această seară, într-o partidă începută la ora 20:00, pe Arena Națională. După primele 45 de minute, scorul înregistrat pe tabela de marcaj era 1-1, iar Gigi Becali a făcut schimbări ca la hochei la pauza meciului. Latifundiarul din Pipera a făcut o mutare prin care a recunoscut, practic, că arbitrul Istvan Kovacs trebuia să acorde penalty în favoarea „câinilor”, în urma unui henț comis de Ngezana, în prima repriză.
Fundașul central, care avea și un cartonaș galben, a fost schimbat la pauza jocului, în locul lui fiind introdus în teren Mihai Popescu.
Totodată, Gigi Becali a decis să îl înlocuiască și pe Andrei Gheorghiță, fotbalist care a încercat de mai multe ori poarta celor de la Dinamo în prima repriză. În locul lui, în teren a fost introdus Alexandru Musi.
Și Marius Ștefănescu a fost schimbat la pauză. În locul fotbalistului transferat de la Sepsi Sf. Gheorghe, care a fost criticat în repetate rânduri de Gigi Becali, a fost introdus în teren David Miculescu, cel care a marcat al doilea gol al roș-albaștrilor în meciul cu PAOK Salonic, din UEFA Europa League.
În prima repriză a derby-ului a avut loc o fază controversată. Istvan Kovacs, cel care conduce de la centru această partidă, a refuzat să acordă o lovitură de la 11 metri în favoarea „câinilor” lui Zeljko Kopic, la un henț clar, comis de Ngezana. Arbitrii din camera VAR nu au intervenit la această fază, iar jocul a fost lăsat să continue, spre stupoare tuturor.
La faza respectivă, Sivis a expediat o centrare de pe partea dreaptă, în careul celor de la FCSB, unde a avut loc un duel între Ngezana și Perica. Fundașul celor de la FCSB a lovit mingea cu mâna dreaptă. Ulterior, balonul a fost expediat spre poartă, de către Perica, cu o lovitură slabă de cap, care nu i-a pus probleme lui Ștefan Târnovanu.
Atacantul „câinilor” a protestat și i-a transmis lui Istvan Kovacs că Dinamo trebuia să primească o lovitură de la 11 metri. Cu toate acestea, decizia nu a fost schimbată.
Reamintim că derby-ul dintre FCSB și Dinamo București este arbitrat de Istvan Kovacs, care este ajutat de asistenții Ferencz Tunyogi și George Neacșu.
În camera VAR se află Sorin Costreie, din Voluntari, și Radu Ghinguleac, asistent VAR, din București.