Gabi Torje a dat verdictul despre Dinamo și fanilor nu le va plăcea: „Plecarea lui, un șoc!”

Gabi Torje a dat verdictul despre Dinamo și fanilor nu le va plăcea: „Plecarea lui, un șoc!”
Gabi Torje a avut un discurs sincer despre Dinamo. Sursă foto: SPORT PICTURES

Gabi Torje (36 de ani), fost fotbalist în „Ștefan cel Mare” în perioadele 2008-2011, 2018 și 2021-2022, a văzut ultimele mișcări de trupe de la Dinamo București și a dat un verdict sincer, dar care s-ar putea să nu fie pe placul fanilor.

Pe scurt, Torje nu crede că obiectivul „câinilor” pentru ediția 2026-2027 de Superliga României va putea fi atins în condițiile actuale.

S-a întărit Dinamo față de sezonul trecut sau e mai slabă? Ce spune Gabi Torje

Sezonul 2026-2027 pune la linia de start un „nou Dinamo”, cu multiple schimbări la nivelul lotului și, cel mai important, cu un nou lider în fruntea băncii tehnice.

Zeljko Kopic a părăsit barca la finalul ediției trecute, iar în locul lui, șefii din „Ștefan cel Mare” au mizat pe lusitanul Nuno Campos, care s-a școlit în fotbalul din Portugalia, dar la nivel de seniori și în calitate de principal a bifat doar câteva experiențe înainte de Dinamo.

Pe de altă parte, modificările apărute în lot sunt și ele importante, dat fiind faptul că au plecat mai mulți jucători cu greutate, în frunte cu Eddy Gnahore și Kennedy Boateng.

Având în vedere contextul dat, Gabi Torje a părut să sugereze subtil că actuala formulă de la Dinamo e ușor inferioară celei de anul trecut.

Și în orice caz, fostul mijlocaș a spus că nu o vede pe favorita sa capabilă să își îndeplinească obiectivul, anume clasarea în primele 3 la finalul sezonului:

„Dinamo a întinerit foarte mult lotul. Un lot care este de perspectivă și care poate să facă performanță în viitor.

Nu cred că, în acest sezon, Dinamo poate realiza obiectivul anunțat de către Andrei Nicolescu, locurile 1-3.

Poate să fie o surpriză, să intre între primele trei echipe, dar nu văd cum. Și asta pentru că au pierdut jucători foarte importanți, care au plecat, au terminat contractul, fiecare cu situația lui.

Dar și plecarea lui Kopic a fost un șoc, atât pentru echipă, cât și pentru suporteri”, a declarat Gabi Torje, la Digi Sport.

Cum s-a schimbat jocul echipei, în viziunea lui Torje

În continuare, Torje a dat de înțeles că a urmărit cu mare atenție amicalele „câinilor” din vară și a evidențiat principalele modificări aduse de Nuno Campos:

„Vom vedea acum ce va face noul antrenor. Am remarcat din amicale schimbarea de sistem, acest 4-4-2, care pare ofensiv când joci cu doi atacanți, dar și un sistem foarte defensiv dacă unul dintre atacanți coboară foarte mult și iese astfel 4-5-1.

Am remarcat și că joacă mult mai direct acum. Nu mai țin posesia, cum era cu Gnahore, care pasa cu Cîrjan, iar el cobora foarte mult.

Acum joacă mult mai direct către poartă. Prima pasa e mereu inainte”, a completat Torje.

Dinamo debutează în sezonul 2026-2027 de Superliga duminică seară, 19 iulie, de la ora 19:30, în deplasare cu Petrolul Ploiești.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]