Mario Tudose, 21 de ani, se va putea transfera în această iarnă în cazul în care FC Argeș obține o sumă de 2 milioane de euro.
Tudose este considerat unul dintre cei mai promițători fundași centrali din fotbalul românesc, tânărul fotbalist devenind între timp jucător de bază și la naționala U 21 a României. În urmă cu câteva săptămâni, internaționalul de tineret al lui FC Argeș a fost pe lista celor de la FCSB.
Gigi Becali a vrut să-l transfere pe Mario Tudose de la FC Argeș la FCSB, mai ales că acesta este și UNDER 21, dar în cele din urmă cele două grupări nu au mai ajuns la un numitor comun asuma prețului de transfer, deși patronul campionilor României și tatăl fotbalistului se înțelesese pentru un transfer al tânărului jucător la echipa latifundiarului din Pipera.
Însă, chiar dacă transferul internaționalului U 21 la FCSB nu s-a mai realizat, totuși Mario Tudose nu a părut deloc afectat de cele întâmplate și și-a continuat seria evoluțiilor bune ale sale în Superliga. Astfel că, ProSport a aflat că internaționalul echipei din Trivale este urmărit acum cu mare interes de o echipă de prima ligă din Germania.
Dar, la fel ca și în cazul unui transfer al lui Mario Tudose la FCSB, FC Argeș ține în continuare la suma de transfer. ProSport a aflat că în acest moment FC Argeș solicită pentru plecarea lui Tudose la o altă formație 2 milioane de euro. Gruparea din Trivale deține doar 50 la sută din drepturile federative ale jucătorului, iar restul de 50 la sută le deține formația Benfica Lisabona. Totodată, ProSport a mai aflat că pe lângă Mario Tudose, Yanis Pîrvu, 18 ani, a intrat și el la rândul său în atenția unui club din Elveția. Prețul pentru care Yanis Pîrvu se poate transfera la orice echipă nu este deloc unul mic. FC Argeș va solicita pentru transferul puștiului din Trivale cel puțin 1 milion de euro. În acest moment FC Argeș se află pe locul 5 în Superliga, 33 de puncte, și se luptă cu șanse reale pentru calificarea în play-off.