Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Fotbalistul de 5.000.000 de euro al FCSB, pus la zid de Mihai Stoica: „Făcea șpagat, Nadia Comăneci!”

Fotbalistul de 5.000.000 de euro al FCSB, pus la zid de Mihai Stoica: „Făcea șpagat, Nadia Comăneci!”

Fotbalistul de 5.000.000 de euro al FCSB, pus la zid de Mihai Stoica: „Făcea șpagat, Nadia Comăneci!”
Foto: Sport Pictures

Siyabonga Ngezana (28 de ani), fotbalistul de la FCSB pe care Gigi Becali (67) speră să ia 5.000.000 de euro, a fost pus la zid de managerul Mihai Stoica (60) pentru golul doi încasat de roș-albaștri în partida cu FC Botoșani.

Cele două echipe s-au duelat vineri, 19 septembrie 2025, în etapa 10 din Superliga, iar stoperul sud-african a rămas pe teren pe tot parcursul celor 90 de minute.

Siyabonga Ngezana, certat de Mihai Stoica pentru golul doi încasat în partida FC Botoșani – FCSB 3-1

FCSB a înregistrat o nouă rușine în etapa 10 din Superliga, după ce a fost învinsă fără drept de apel în deplasarea cu FC Botoșani, scor 1-3.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 36, prin atacantul Daniel Bîrligea, însă nu au putut menține avantajul de pe tabelă nici până la pauză. În minutul 40, Andrei Dumiter a restabilit egalitatea.

Ulterior, în repriza secundă, jucătorii echipei gazdă au fost cinici din punct de vedere ofensiv și mulțumită nou-intratului Mykola Kovtalyuk au mai punctat de două ori. Atacantul ucrainean a înscris în minutele 68 și 90+2 și a stabilit scorul final al confruntării, 3-1 pentru FC Botoșani.

Unul dintre cei mai apostrofați jucători de către fani a fost Mihai Toma, care a evoluat forțat pe postul de fundaș dreapta, însă Mihai Stoica a încercat să îi ia apărarea și a spus că la golul doi nu el a fost cel care a gafat. În schimb, cel certat de către managerul general al roș-albaștrilor a fost fundașul central Siyabonga Ngezana, pe care Gigi Becali speră să ia 5.000.000 de euro:

„Greșeala la golul doi (n.r. – de la Botoșani) nu a fost a lui Toma, a fost a lui Ngezana, care nu a dublat. Ngezana făcea șpagat, Nadia Comăneci, pe linia porții. Ce face Ngezana acolo?”, a explicat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Campioana suferă pe plan defensiv: „Primim meci de meci”

Pe de altă parte, Meme a sugerat că defensiva este în acest moment și principalul punct nevralgic al campioanei României, care în primele 10 etape din Superliga a încasat nu mai puțin de 18 goluri.

Doar nou-promovatele Csikszereda Miercurea Ciuc și Metaloglobus București au defensive mai slabe, în timp ce vicecampioana CFR Cluj a încasat și ea tot 18 goluri.

„Chiar nu știu cum am pierdut (n.r. cu Botoșani). Dar din nou conducem și pierdem un meci. Am condus și am terminat la egalitate cu Rapid, dar era să pierdem și acolo. E incredibil. Mă gândesc doar la o fază. Cum Miculescu a scăpat singur cu portarul și l-a ferit pe Anestis. Păi nu face asta. Dacă a intrat așa, scoate penalty. Nici la Galați nu am mai trăit așa ceva, e pentru prima dată în viața mea. Am avut ocazii mari. Și Bîrligea câte a avut. Noi marcăm, dar primim meci de meci. În mod normal, titulari în apărare erau Crețu, Ngezana, Risto. Am avut meciuri când nu era nici unul. Problemele astea nu au cum să nu se simtă. Noi nu știam că ne trebuie un al doilea fundaș stânga, Risto juca mereu. Acum nu joacă deloc. Pantea crește, dar e forțat să joace pe picior opus”, a mai declarat Mihai Stoica.

Pe 28 septembrie, în etapa 11 a campionatului, FCSB va primi vizita Oțelului Galați, care în runda 10 a răpus liderul Universitatea Craiova cu scorul de 1-0.