FCSB – U Cluj 1-1, în etapa 1 din Superliga | Roș-albaștrii pierd două puncte cu o nou-promovată! VAR-ul le-a dat bătăi de cap celor două echipe

Redactor:
Robert Vișan
FCSB - U Cluj 1-1, în etapa 1 din Superliga | Roș-albaștrii pierd două puncte cu o nou-promovată! VAR-ul le-a dat bătăi de cap celor două echipe

FCSB și U Cluj au remizat, duminică seară, scor 1-1, în prima etapă a noului sezon din Superliga, pe Arena Națională.

U Cluj a deschis scorul în prelungirile primei reprize, în minutul 45+4, prin golul marcat de către Adrian Bălan, din centrarea lui Ioan Filip în fața porții.

În partea secundă a jocului, Florin Tănase a fost faultat în careu de către portarul Andrei Gorcea, iar arbitrul a dictat penalty. Căpitanul roș-albaștrilor a transformat fără probleme în minutul 55.

Această partidă nu a fost una lipsită de faze controversate și de momente în care VAR-ul a intervenit.

În minutul 24, Dragoș Tescan a înscris din lovitură liberă, însă golul a fost anulat de către VAR, după ce a fost confirmat faptul că Alex Chipciu a deviat mingea cu mâna.

În minutul 40, Romario Pires a făcut un henț în marginea careului, arbitrul a așteptat analiza din camera VAR, însă responsabilii nu au acordat penalty pentru FCSB.

FCSB a obținut astfel doar un punct la debutul în noul sezon al primei ligi, iar U Cluj a câștigat un punct important în primul meci oficial după promovare.

FINAL: FCSB – U Cluj 1-1

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 89: Dublă schimbare la U Cluj: ies Filip și Bălan, intră Pițian și Hlistei.

Min. 78: Schimbare la FCSB: iese Octavian Popescu, intră Ivan Mamut.

Min. 72: Oaidă încasează și el cartonașul galben.

Min. 64: Schimbare la FCSB: iese Florinel Coman, intră Ianis Stoica.

Min. 63: Ispas este avertizat.

Min. 55: GOOOL FCSB! Florin Tănase transformă fără probleme lovitura de la 11 metri.

Min. 54: Primește confirmarea și Florin Tănase se pregătește să execute.

Min. 53: Gorcea îl faultează în careu pe Tănase, iar arbitrul dictează penalty pentru FCSB. Așteaptă însă confirmarea din camera VAR.

Min. 46: Se reia partida! FCSB face trei schimbări la pauză: intră Șut, Oaidă și Ovidiu Popescu, ies Edjouma, Cordea, respectiv Șerban.

Min. 45+5: Pauză pe Arena Națională!

Min. 45+4: GOOOL U CLUJ! Ioan Filip centrează foarte bine pentru Adrian Bălan, care din fața porții a trimis direct în plasă.

Min. 44: Crețu încasează cartonașul galben, după o intrare urâtă asupra lui Bălan.

Min. 44: Schimbare la U Cluj: iese Tescan, intră Ely Fernandes.

Min. 41: Până la urmă, nu se intervine! Partida se reia cu o lovitură liberă a roș-albaștrilor primită în urma unui fault ulterior hențului comis de către Romario Pires.

Min. 40: FCSB cere un henț în careu la Romario Pires, însă arbitrul așteaptă analiza celor din camera VAR.

Min. 34: Florin Tănase reușește să trimită mingea în poartă, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 32: Pires încasează cartonașul galben, după un fault la marginea terenului asupra lui Florin Tănase.

Min. 26: După ce s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, centralul anulează reușita clujenilor.

Min. 24: U Cluj înscrie! Dragoș Tescan execută o lovitură liberă și deschide scorul pe Arena Națională! Mingea pare să fi fost deviată cu mâna de către Alex Chipciu. Cei de la FCSB cer henț.

Min. 19: Pires îl lovește cu totul în maxilar pe Olaru și arbitrul oprește jocul. Jucătorul lui FCSB se ridică și poate continua partida.

Min. 17: Paul Pîrvulescu acuză dureri la coapsă și echipa medicală intervine rapid pe teren. Jucătorul lui U Cluj se ridică și poate continua partida.

Min. 16: Din tribunele Arenei Naționale se aude cum suporterii scandează numele lui Dinamo. Este bine cunoscut faptul că suporterii dinamoviști sunt înfrățiți cu cei ai lui U Cluj, astfel că au mers la meci pentru a susține echipa din Ardeal.

Min. 13: Edjouma șutează la poartă, din colțul careului mic, iar clujenii resping în corner. Totuși, jucătorul roș-albaștrilor acuză un henț în careu. Fotbalistul lui U Cluj avea însă mâna lipită de corp.

Min. 3: Spiritele se încing încă din debutul partidei! Șerban intră prin alunecare cu talpa pe tibia lui Tescan și încasează cartonașul galben. Erik Lincar cere disperat de pe margine cartonașul roșu.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Haruț, Șerban – Olaru, Edjouma, Tănase – Cordea, Coman, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Șut, Stoica, Lixandru, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Musi, Mamut
Antrenor: Toni Petrea

U Cluj: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Remacle, Romario Pires, Filip – Tescan, Bălan, Chipciu
Rezerve: Brănescu, Baravykas, Pițian, Bic, Haită, Moraru, Hofman, Hlistei, Ely Fernandes
Antrenor: Erik Lincar

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Antonie Andrei (Bucureşti), Arbitru AVAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)