FCSB – Petrolul Ploiești 4-1, în etapa 28 din Superliga. Spectacol total pe Arena Națională! Edjouma a marcat cu o „foarfecă” de senzație! FCSB revine pe podium

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1, în etapa 28 din Superliga. Spectacol total pe Arena Națională! Edjouma a marcat cu o „foarfecă” de senzație! FCSB revine pe podium

FCSB a făcut spectacol pe Arena Națională în meciul cu Petrolul Ploiești și s-a impus cu scorul de 4-1 în etapa cu numărul 28 din Superliga. Adrian Șut a deschis scorul în minutul 5, iar Mathaus a egalat în minutul 9.

Din acel moment, a intrat în scenă Andrea Compagno, care a reușit o „dublă”. Atacantul italian a marcat în minutul 29 din penalty, respectiv în minutul 57, cu o lovitură superbă de cap. Spectacolul a fost definitivat de Malcom Edjouma, care a înscris în minutul 87 cu o „foarfecă” de senzație.

În urma acestui rezultat, FCSB a revenit pe locul 3 în Superliga, cu 54 de puncte, două în plus față de Rapid. De partea cealaltă, Petrolul Ploiești încheie și etapa cu numărul 28 pe poziția a 8-a în clasament, cu 33 de puncte, dar „lupii galbeni” au ajuns la trei înfrângeri consecutive.

FCSB 4-1 Petrolul Ploiești

Final de meci!

Min. 90: Grozav a șutat slab, pe lângă poartă, din unghi destul de închis, lateral dreapta.

Min. 87: GOL FCSB! Malcom Edjouma, reușită fabuloasă cu o „foarfecă” de la circa 12 metri de poartă!

Min. 85: La poartă cealaltă, Târnovanu a prins fără emoții șutul lui Mario Bratu.

Min. 82: Din nou Vâlceanu cu o paradă de excepție! Portarul Petrolului a respins fabulos, de lângă bară, lovitura de cap a lui Tamm!

Min. 81: Vâlceanu l-a blocat și pe Darius Olaru în poziție de 1 la 1 și a respins în corner!

Min. 73: Miculescu nu îl poate învinge pe Vâlceanu în poziție de 1 la 1! Portarul Petrolului a respins cu piciorul șutul trimis la colțul scurt.

Min. 71: Gicu Grozav a încercat să îl surprindă pe Târnovanu de la mare distanță, dar a trimis mult pe lângă poartă.

Min. 69: Edjouma a trimis peste poartă cu o lovitură de cap după un corner executat din partea stângă.

Min. 66: Târnovanu a reținut fără emoții șutul lui Bratu de la 11 metri, care a fost deviat de Radunovic.

Min. 57: GOL FCSB! Risto Radunovic a centrat perfect din partea stânga, iar Compagno a reluat excelent cu capul din 6 metri, dintre doi adversari, și nu i-a dat nicio șansă lui Vâlceanu, care nu a schițat niciun gest!

Min. 50: Octavian Popescu șutează din nou pe lângă poartă, cu latul, după o minge întoarsă de Florinel Coman în flancul stâng.

Min. 48: Octavian Popescu a trimis puțin pe lângă poartă din alunecare, după o centrare perfectă a lui Olaru din partea dreaptă.

Min. 47: Compagno a trimis cu capul pe centrul porții Petrolului, iar Vâlceanu a reținut fără emoții.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 31: Vâlceanu scoate de lângă bară șutul foarte bun trimis de Octavian Popescu din colțul careului de 16 metri!

Min. 29: GOL FCSB! Andrea Compagno a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri!

Min. 27: Penalty pentru FCSB după ce Borța a ratat o alunecare în propriul careu și l-a faultat pe Olaru, care are nevoie de îngrijiri medicale!

Min. 24: Portarul Petrolului a prins, în doi timpi, mingea trimisă de Șut din interiorul careului.

Min. 18: Vâlceanu intervine excelent la șutul foarte bun trimis de Octavian Popescu din lovitură liberă!

Min. 12: Târnovanu respinge cu dificultate șutul trimis de Jair de la distanță!

Min. 9: GOL PETROLUL! Mathaus îl învinge pe Târnovanu cu un șut din cădere, de la circa 10 metri, cu piciorul drept!

Min. 6: GOL FCSB! Adrian Șut plasează excelent o minge din circa 9 metri și nu îi dă nicio șansă portarului Vâlceanu!

Min. 5: Din nou Budescu! De data aceasta din lovitură liberă din poziție excelentă! Mingea s-a dus puțin peste poartă.

Min. 3: Prima ocazie a meciului le aparține ploieștenilor! La capătul unui contraatac, Budescu a șutat din întoarcere, dar Târnovanu a reținut fără mari probleme.

A început meciul!

UPDATE. Suporterii Petrolului Ploiești, prezență numeroasă pe Arena Națională.

De asemenea, așa cum era de așteptat, și galeria celor de la FCSB este „prezentă la datorie”.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic – Olaru, Șut, Oct. Popescu – Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: Vlad, Crețu, Miculescu, I.Cristea, Edjouma, Omrani, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea
Antrenor: Mihai Pintilii

Petrolul Ploiești: Vâlceanu – Papp, Meiers, Mathaus – Borța, Purtic, Jair, Grozav, Țicu – Irobiso, Budescu
Rezerve: Leitner, Doua, Achim, Seto, Dumitru, Bratu, Tucaliuc, Rădulescu, Bucur
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Ionuț Coza; A1: Radu Ghinguleac; A2: Romică Bîrdeș; Arbitru VAR: Iulian Dima; Arbitru AVAR: Vladimir Urzică

UPDATE. Jucătorii și staff-ul tehnic al FCSB-ului au ajuns la stadion.

UPDATE. Fanii Petrolului Ploiești au ajuns în București cu circa patru ore și jumătate înainte de startul partidei și au fost escortați de jandarmi de la Gara de Nord la Arena Națională.

FCSB – Petrolul Ploiești, Live Video Online în etapa 28 din Superliga

FCSB are mare nevoie de victorie pentru a reveni pe locul 3 în Superliga. După victoria Rapidului de la Botoșani, echipa roș-albastră a picat pe locul 4, la un punct în spatele rivalilor din Giulești.

De asemenea, FCSB nu își poate permite pași greșiți nici în contextul luptei pentru titlu. Farul Constanța a trecut în această etapă pe teren propriu de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0, și s-a distanțat la 10 puncte de FCSB.

Totodată, campioana CFR Cluj, care are un avans de 5 puncte față de echipa roș-albastră și același număr de meciuri, joacă în această etapă cu numărul 28, pe teren propriu, în compania celor de la UTA Arad.

FCSB se află într-o perioadă bună a sezonului. Vicecampioana României a obținut trei victorii și un egal în ultimele cinci etape. Singurul eșec s-a produs în fața celor de la Farul Constanța, după ce „marinarii” au marcat două goluri în prelungiri.

De partea cealaltă, Petrolul Ploiești vine după două înfrângeri consecutive, 0-2 în deplasare cu Farul Constanța, respectiv 2-5 pe teren propriu cu CFR Cluj. Chiar și așa, „lupii galbeni” se află într-o situație foarte bună în contextul luptei pentru evitarea retrogradării.

Echipa preluată recent de Florin Pîrvu de la Nae Constantin se află pe locul 8 înaintea duelului cu FCSB, cu 33 de puncte, la 7 puncte distanță de locul 13, primul de baraj, ocupat în prezent de Hermannstadt.

În meciul tur de la Ploiești, FCSB s-a impus destul de clar, cu scorul de 2-0. Golurile echipei pregătite la acel moment de Nicolae Dică au fost marcate de Joyskim Dawa, în prelungirile primei reprize, respectiv Florinel Coman, în minutul 48.