Acasa » Fotbal Intern » Superliga » FCSB, alungată din nou de pe Arena Națională. Fondatorii Untold și Neversea îi dau lovitura lui Gigi Becali și au semnat contractul pentru festivalul de muzică de la București

FCSB, alungată din nou de pe Arena Națională. Fondatorii Untold și Neversea îi dau lovitura lui Gigi Becali și au semnat contractul pentru festivalul de muzică de la București

FCSB, alungată din nou de pe Arena Națională. Fondatorii Untold și Neversea îi dau lovitura lui Gigi Becali și au semnat contractul pentru festivalul de muzică de la București
SURSĂ Mediafaxfoto 03.04.2025

FCSB va fi alungată din nou de pe Arena Națională din București. Fondatorii Untold și Neversea îi dau o lovitură importantă lui Gigi Becali și au semnat deja contractul pentru festivalul de muzică din capitală.

Nicușor Dan, primarul general al capitalei, a semnat astăzi, 3 aprilie 2025, un contract pentru un parteneriat între Primăria Capitalei și Untold Universe.

Veste proastă pentru Gigi Becali: festival de muzică pe Arena Națională

Gigi Becali a primit o veste proastă, care îl va scoate din sărite. Nicușor Dan, primarul general al capitalei, a semnat astăzi, 3 aprilie 2025, un contract pentru un parteneriat între Primăria Capitalei și Untold Universe. Astfel, în vara acestui an, pe cel mai mai stadion al țării va fi organizată prima ediție a noului festival. Arena Națională este locul în care campioana României și prima reprezentativă își dispută meciurile de acasă.

Festivalul de muzică va fi organizat de fondatorii Untold și Neversea, iar mai multe detalii urmează să fie făcute publice în perioada următoare.

„Festivalul pe care îl vom dezvolta pe Arena Națională în acest an, va fi organizat la standardele cu care ne-am obișnuit deja fanii. Mai mult, festivalul va asigura și o contribuție financiară importantă la economia orașului București, atât prin taxele și impozitele pe care le va genera evenimentul, dar și prin oportunitățile de business care se vor naște în jurul acestui ecosistem, în fiecare an”, a transmis Bogdan Buta, fondator și CEO Untold Universe.

Nicușor Dan, primarul general al capitalei, este de părere că un astfel de festival reprezintă o mare oportunitate pentru București, din punct de vedere economic dar și cultural.

„Organizarea unui festival de asemenea anvergură în București reprezintă o oportunitate extraordinară pentru orașul nostru, atât din punct de vedere economic, cât și cultural și turistic. Un eveniment de acest calibru va atrage zeci de mii de vizitatori din țară și din străinătate, ceea ce înseamnă beneficii semnificative pentru industria HoReCa, transport, comerț și servicii.

Ne dorim ca Bucureștiul să fie un pol al evenimentelor culturale și de divertisment în regiune, iar acest parteneriat ne aduce mai aproape de acest obiectiv. Festivalurile de succes din marile capitale europene au demonstrat deja că astfel de inițiative contribuie la consolidarea imaginii orașului și la dezvoltarea turismului”, a spus Nicușor Dan despre noul festival ce va avea loc în această vară pe Arena Națională.

FCSB, nevoită să își caute altă „casă”

Având în vedere parteneriatul dintre Primăria Capitalei și Untold Univers, este foarte probabil ca echipa patronată de Gigi Becali să fie nevoită să își găsească un alt stadion pe care să dispute meciurile de acasă. Acest lucru s-a întâmplat și anul trecut. Atunci, în prima parte a sezonului, campioana României și-a disputat meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Ghencea.

Totodată, în funcție de perioada în care va fi organizat noul festival de muzică, se va stabili și dacă echipa națională de fotbal a României va fi nevoită să joace meciul de la începutul lunii iunie, contra naționalei din Cipru, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2026, pe alt stadion din țară.