Acasa » Fotbal Intern » Superliga » FC Hermannstadt – FC Botoșani Live Text Online în etapa 29 din Superliga, ora 17:00. Echipele probabile. Fotbaliștii lui Dorinel Munteanu vor să evite a 5-a înfrângere consecutivă

LIVE FC Hermannstadt – FC Botoșani Live Text Online în etapa 29 din Superliga, ora 17:00. Echipele probabile. Fotbaliștii lui Dorinel Munteanu vor să evite a 5-a înfrângere consecutivă

FC Hermannstadt - FC Botoșani Live Text Online în etapa 29 din Superliga, ora 17:00. Echipele probabile. Fotbaliștii lui Dorinel Munteanu vor să evite a 5-a înfrângere consecutivă
SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Meciul FC Hermannstadt – FC Botoșani are loc în etapa 29 din Superliga, sezonul 2025-2026, iar partida este Live Text Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe Stadionul Municipal Sibiu poate fi urmărit și la televizor pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

FC Hermannstadt – FC Botoșani Live Text Online în etapa 29 din Superliga

FC Hermannstadt și FC Botoșani, echipe despărțite de 25 de puncte în clasament, dar care se vor întâlni, cel mai probabil, în play-out, deschid etapa cu numărul 29 a campionatului, vineri, 27 februarie 2026, de la ora 17:00.

FC Hermannstadt vine după o serie groaznică de 4 înfrângeri consecutive, iar în acest moment se află pe locul 15 în Superliga, cu doar 17 puncte. Sub Hermannstadt se mai află Metaloglobus, cu 11 puncte. Ambele poziții vor deveni direct retrogradabile odată cu trecerea în play-out. În runda precedentă, FC Hermannstadt a fost învinsă de Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-2 în deplasare.

De partea cealaltă, FC Botoșani e pe 8 în clasament, cu 42 de puncte. Moldovenii mai au șanse la play-off, însă doar la nivel teoretic. În realitate, cele 4 puncte care îi despart de locul 6 vor fi foarte greu de recuperat în ultimele două etape.

În runda precedentă, FC Botoșani a pierdut cu U Cluj, scor 1-3 în fața propriilor fani.

La capitolul dueluri directe, situația e echilibrată. În ultimele cinci întâlniri, FC Hermannstadt s-a impus de trei ori, iar FC Botoșani de două ori.

În turul sezonului regular, pe 27 octombrie, Botoșani a câștigat cu 2-0, însă pe 3 decembrie a urmat un duel de Cupă, pe care și l-a adjudecat Hermannstadt, scor 3-1.

Echipele probabile

FC Hermannstadt: D. Lazar – Căpușă, A. Karo, I. Stoica, L. Stancu – E. Florescu, Ivanov, Dr. Albu – A. Chițu, Afalna, Politic
Rezerve: Muțiu – Chorbadzhiyski, K. Ciubotaru, Issah, Jair, Neguț, Ritivoi, Simba, Zargary, Bârstan, S. Buș
Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Botoșani: Anestis – Pavlovic, Miron, Diaw, Creț – Bordeianu, Petrov – Mitrov, Ongenda, Mailat – Kovtalyuk
Rezerve: Kukic – Țigănașu, Suta, Adams, Ilaș, G. David, E. Papa, A. Dumitru, Bodișteanu, Pănoiu, E. Lopez, Dumiter
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Municipal Sibiu
Arbitru: Horațiu Feșnic. Asistenți: Valentin Avram, Alexandru Cerei
Arbitru VAR: Sorin Costreie. Asistent VAR: Andrei Antonie

Declarațiile antrenorilor

La conferința de presă premergătoare jocului de vineri, Dorinel Munteanu a vorbit despre criza pe care o traversează echipa sa și despre importanța punctelor puse la bătaie:

„Da, ca fiecare joc este un joc foarte foarte important, ținând cont de situația noastră în clasament, de ultimul joc, de tot ce s-a întâmplat, cel puțin de când am preluat echipa. Eu cred că am fost lipsiți și de șansă, am făcut și noi niște greșeli individuale, dar eu cred că e timpul să ne trezim, să nu le mai facem, să nu mai facem greșeli, să facem tot posibilul să putem să câștigăm punctele. Avem un adversar, dacă pot să spun așa, rănit în orgoliu pentru că a condus tot campionatul și acum este la mâna rezultatelor. Dar, cum am spus, un adversar de calitate, un adversar puternic, dar noi trebuie să ne vedem interesul nostru și să câștigăm. Eu, din punctul meu de vedere, am făcut jocuri bune acasă, cel puțin parțial, mă refer la 50 de minute, 60, 70, 80 de minute în care am dominat adversarul, indiferent cum se numea el. Mâine trebuie să avem o constanță pe durata celor 90 sau cât vrea arbitrul să țină jocul, să avem o constanță în randament. Trebuie să câștigăm jocul neapărat. N-am avut discuție, a avut o discuție conducerea cu echipa, foarte pozitivă, feedback-ul este… a fost foarte pozitiv. N-ar fi trebuit să se întâmple acest lucru pentru că totul depinde de noi, depinde de cei care conducem echipa, mă refer la antrenori și la mine, care mi-am luat responsabilitatea, dar și la jucători, că până la urmă jucătorii sunt cei care sunt pe teren. Vreau mai multă concentrare și multă determinare. Să le lipsească frica mâine, să le lipsească teama. N-au… dacă sunt profesioniști, ar trebui să țină foarte mult la egoul lor și la potențialul lor, la valoarea lor, la jocul colectiv. Am ceva probleme medicale cu Stoica. Să vedem până la ora jocului dacă se poate recupera, va fi în cantonament”, a declarat antrenorul lui FC Hermannstadt.

Din tabăra adversă, Leo Grozavu a transmis următoarele:

„Nu știu dacă jucăm ultima carte, fiecare meci se joacă pe puncte… Noi am avut o primăvară mai mult decât modestă, întâlnim o altă echipă care e în mare suferință. Deci va fi o întâlnire a echipelor care au făcut foarte puțin în această primăvară. Dar nu e o ultimă carte, pentru că fiecare joc trebuie luat în parte. E un meci de campionat pe care trebuie să încercăm să… Trebuie să luăm puncte, orice punct contează în clasament. Nu mai contează play-off-ul, știu eu, titlul, sau mai știu e ce. În toamna asta, toată lumea se gândea… Și am rămas cu gândurile. Dezamăgire? Am făcut foarte multe puncte în turul campionatului și nu ne-am așteptat să avem o a doua parte a sezonului dezastruoasă. Deci da, de aici dezamăgirea”, a punctat tehnicianul lui FC Botoșani.