Fanii lui Dinamo și U Cluj, moment emoționant în memoria a doi ultrași! Ce mesaj a apărut pe „Arcul de Triumf”

Gigi Grigorescu
Fanii lui Dinamo și U Cluj, moment emoționant în memoria a doi ultrași! Ce mesaj a apărut pe „Arcul de Triumf”
Foto: ProSport, Mihai Pop

Meciul dintre Dinamo și U Cluj, care se joacă la această oră pe Stadionul „Arcul de Triumf”, a fost pecedat de un moment emoționant, pregătit de fanii celor două echipe.

Liderul Superligii, U Cluj, joacă, la această oră, în deplasare, cu Dinamo, echipă aflată pe ultima poziție a podiumului, la trei puncte în spate

Mesajul fanilor lui Dinamo și U Cluj, în memoria a doi ultrași

Dinamo și U Cluj se află la egalitate, 0-0, la pauza meciului care are loc pe Stadionul „Arcul de Triumf”. Suporterii celor două echipe sunt înfrățiți, iar prietenia nu a fost știrbită de faptul că în vara lui 2022 formația bucureșteană a retrogradat, pentru prima dată în istorie, după ce a pierdut barajul cu ardelenii.

Având în vedere acest lucru, suporterii celor două echipe au creat un moment emoționant înaintea fluierului de încpeut al confruntării, în memoria a doi suporteri plecați dintre noi.

„Când un steag cade, vântul continuă să-l poarte / Cântecele tale vor răsuna și dincolo de moarte / Pasaris, odihnește-te în pace!” scria pe un banner al fanilor veniți din Cluj-Napoca.

„Am mai pierdut doi ultrași pătimași / Odihnă veșnică Pasaris și Cățănaș”, a fost răspunsul dat de suporterii echipei Dinamo.

Alex Cățănaș, fanul lui U Cluj, avea doar 21 de ani, el decedând la începutul lunii octombrie a anului trecut. De asemenea, Adrian Stan, membru în Peluza Sud Dinamo, cunoscut ca „Pasaris”, a încetat din viață pe 5 ianuarie, din cauza unei boli necruțătoare. Crainicul stadionului a citit un text în memoria lui, timp în care galeria oaspete i-a scandat numele.

De precizat că înaintea confruntării de pe Stadionul „Arcul de Triumf” a fost intonat Imnul Național cu ocazia Zilei Unirii Principatelor, 24 ianuarie 1859. Momentul i-a luat prin surprindere pe jucători, care nu terminaseră salutul de la mijlocul terenului, însă s-au regrupat imediat în jurul cercului de la centrul suprafeței de joc.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]