Echipa lui Viktor Orban din România acuză o conspirație a bogaților din Europa! Ce s-a întâmplat la pauza meciului și ce rol are UEFA în toată această „caracatiță”

• Publicat:

Sepsi OSK, echipa lui Viktor Orban din România, acuză o conspirație a bogaților din Europa, după ce a fost dezavantajată clar în returul cu norvegienii de la Bodo/Glimt din play-off-ul Conference League.

Ce s-a întâmplat la pauza meciului din data de 31 august 2023 și ce rol are UEFA în toată această „caracatiță”, potrivit suspiciunilor pe care le au șefii clubului din Sfântu Gheorghe.

Echipa lui Viktor Orban din România acuză o conspiratia a bogaților din Europa! Ce s-a întâmplat la pauza meciului și ce rol are UEFA în toată această „caracatiță”

Pus în situația de a analiza prima jumătate a sezonului 2023 – 2024 și de a trage câteva concluzii, Laszlo Dioszegi, șeful lui Sepsi OSK, echipa lui Viktor Orban din România, și-a adus aminte de poate cel mai trist episod din anul care s-a încheiat recent.

Pe 31 august 2023, Sepsi OSK putea scrie istorie, dacă bifa prima ei calificare în grupele unei cupe europene. Covăsnenii au jucat în play-off-ul Conference League, adică ultimul test înainte de faza grupelor. Adversarii? Norvegienii de la Bodo/Glimt.

După un 2-2 spectaculos înregistrat la Sfântu Gheorghe, returul din Norvegia a ajuns să fie unul de tristă amintire. Tot 2-2 a fost la capătul celor 90 de minute regulamentare, iar partida a ajuns în prelungiri, unde în minutul 101, Ștefănescu a înscris un gol perfect valabil, care a fost însă anulat de arbitru, pe motiv de offside. Mai mult, în timpul regulamentar, golul al doilea al norvegienilor a fost înscris dintr-o poziție suspectă de offside, însă în cazul acesta reușita a fost validată. În niciunul dintre cazuri, VAR nu a intervenit. Pozele cu fazele respective pot fi văzute în galeria foto.

În cele din urmă, Bodo s-a impus cu 3-2, mulțumită unui gol marcat în minutul 100, iar echipa lui Viktor Orban din România a ratat ocazia de a bifa prima prezență în grupele unei cupe europene.

Amintindu-și cu tristețe de acea partidă, Laszlo Dioszegi, șeful lui Sepsi, a transmis că eșecul respectiv a afectat tot lotul din punct de vedere moral, motiv pentru care ulterior a urmat o prăbușire și pe plan intern. Sepsi a încasat 6 înfrângeri la rând în campionat și a intrat într-o criză profundă.

„Fiecare echipă are urcușuri și coborâșuri. Din păcate, am avut o serie de șase meciuri consecutive, toate înfrângeri. Cauzele sunt mai ample. În trecut, am jucat în Norvegia, cu Bodo Glimt, am marcat și golul 3 și-am fi meritat să ne calificăm în grupele Conference League, dar arbitrii din Anglia și din Irlanda n-au fost de acord. Nu s-a apelat nici la VAR! Eu cred că s-a întâmplat ceva psihic la toată echipa. Jucătorii au luptat eroic 120 de minute, știm bine cum a reușit Bodo să câștige. Așa a vrut, poate, cineva de sus.

Avem un delegat al echipei care mi-a povestit că un jucător de-ai noștri s-a dus la arbitru când verifica golul valabil al lui Ștefănescu din minutul 80 și ceva, iar arbitrul i-ar fi zis: „Ce vreți voi, mai jucați la anul!”. N-am vrut să mergem mai departe, să comentăm, nu ne văităm de arbitraj. Ținem fruntea sus. Dar a fost o pată a arbitrajului din Occident”, a răbufnit Laszlo Dioszegi, potrivit gsp.ro.

Ce s-a întâmplat la pauza meciului

În continuare, conducătorul lui Sepsi a mai dezvăluit un episod cel puțin dubios, petrecut la pauza meciului Bodo/Glimt – Sepsi 3-2, în data de 31 august 2023:

„A mai fost o întâmplare la pauza meciului. Delegația echipei gazdă a luat bagajele și s-a dus la aeroport, fiindcă a doua zi era tragerea la sorți a grupelor. Am întrebat în glumă: „Mai e o repriză! Nu e meciul jucat”. Dar pe fața lor vedeam că deja ei erau convinși că merg mai departe. Noi n-am luat bilete de avion spre Monaco, am așteptat meciul din teren. Dar, încă o dată, se vede că boii trag la cei bogați.

E ceva foarte ciudat. Nu mai trebuie să existe diferențe între țări, între cluburi. (…) N-ar trebui să mai existe țări occidentale sau țări mai sudice sau estice. Dar așa s-a văzut că Bodo trebuia să meargă mai departe. A ieșit și din grupă, a avut rezultate fantastice, dar de ce să nu dăm, cum se spune, lui Gelu ce e al lui Gelu! Dacă golul nostru a fost valabil… Acolo, s-a rupt ceva la echipă, acum, retroactiv, putem spune că am avut acea perioadă slabă”, a adăugat Laszlo Dioszegi, potrivit sursei citate mai sus.

La pauză, Bodo a condus-o pe Sepsi cu 2-1.