Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Dinamo a făcut un transfer de top. A spus-o Ioan Andone: „E foarte bun. Are calitate”

Dinamo a făcut un transfer de top. A spus-o Ioan Andone: „E foarte bun. Are calitate”

Dinamo a făcut un transfer de top. A spus-o Ioan Andone: „E foarte bun. Are calitate”
SURSĂ: Sportpictures 10.07.2025

Ioan Andone s-a arătat impresionat de un transfer pe care Dinamo București a reușit să îl facă în această perioadă de mercato.

Experimentatul tehnician consideră că jucătorul care a ajuns în „Ștefan cel Mare”, sub comanda lui Zeljko Kopic, îi poate ajuta pe „câini” în următorul sezon competițional.

Jucătorul care l-a impresionat pe Ioan Andone

Dinamo București are planuri mari pentru următorul sezon competițional, când își dorește să lupte de la egal la egal cu cele mai puternice echipe din Superliga României. Astfel, „câinii” au făcut mai multe mutări interesante în această perioadă de mercato, iar una dintre ele a reușit să îl impresioneze pe Ioan Andone.

Kyriakou Charalampos, în vârstă de 30 de ani, a ajuns în „Ștefan cel Mare” în această vară, iar transferul lui este văzut cu ochi bun de experimentatul tehnician, care l-a antrenat pentru o scurtă perioadă, la Apollon.

„L-am avut jucător la Apollon. Foarte bun jucător, eu l-am prins când era foarte tânăr, de asta nu prea a jucat. În fața apărării evoluează el, e foarte bun. A jucat mai mult cu Bogdan, după plecarea mea, la doi-trei ani s-a impus, foarte bun.

Are pasă lungă, e inteligent, are calitate. L-am mai văzut jucând la echipa națională a Ciprului, că la Apollon nu prea vedem noi meciuri. Cred că e un transfer bun pentru Dinamo”, a declarat Ioan Andone, conform digisport.ro.

Kyriakou Charalampos a adunat nu mai puțin de 69 de meciuri pentru Cipru, dar nu a reușit să marcheze pentru prima reprezentativă a țării sale. Conform platformei de specialitate Transfermarkt, noul jucător al celor de la Dinamo București este cotat în acest moment la suma de 500.000 de euro.

De-a lungul carierei, mijlocașul defensiv a evoluat pentru Apollon Limassol și pentru Estoril, în Portugalia. Astfel, Dinamo București va fi doar a treia echipă din cariera fotbalistului în vârstă de 30 de ani.

Ce transferuri a făcut Dinamo București în această vară

În afară de cipriotul Kyriakou Charalampos, Dinamo București a mai făcut nu mai puțin de zece transferuri în această perioadă de mercato: Jordan Ikoko, Alexandru Musi, Danny Armstrong, Codruț Sandu, Vadym Kyrychenko, Cristi Mihai, Luca Bărbulescu, Mamoudou Karamoko, Nikita Stoyanov, Devis Epassy au ajuns în „Ștefan cel Mare”, sub comanda lui Zeljko Kopic.

Dinamo București va debuta în noul sezon de Superliga României într-o partidă cu nou promovata Csikszereda, iar meciul este programat luni, de la ora 21:30.