Daniel Pancu a luat o decizie importantă la CFR Cluj, iar aceasta a schimbat totul, lucru care se poate vedea și în rezultatele pe care gruparea din Gruia le-a obținut în ultima vreme, și care are legătură cu implicarea jucătorilor în „angrenajul” echipei.
Victoria cu Petrolul, scor 2-1, din etapa 28 din Superliga, a fost a noua victorie consecutivă pe care CFR Cluj a bifat-o, din cele 13 succese pe care le are în actualul campionat, dar a reprezentat și menținerea pe loc de play-off, poziție la care în urmă cu câteva etape ardelenii nici nu mai sperau.
Decizia de la CFR Cluj, luată de Daniel Pancu, a schimbat totul în cadrul echipei, motivându-i pe jucători să fie cât mai implicați, dar mai ales să nu mai aibă abateri, asta pentru că la cumul de „ieșiri” riscă să nu mai fie chemați la antrenament.
Într-o intervenție la DigiSport, Pancu, fost selecționer al naționalei de tineret U21, și-a arătat aprecierea față de Biliboc, jucătorul de numai 19 ani, care se află la primul său sezon în Superliga și care s-a remarcat disciplina dobândită în fotbalul italian.
„(n.r. despre Lorenzo Biliboc) 100% se cunoaște junioratul făcut afară (n.r. la Juventus). Se cunoaște și la cei pe care i-am avut la U21.
El este și foarte receptiv și foarte inteligent. Tot ce îi cer, e unul dintre singurii jucători care înțeleg repede. Are o percepție foarte bună și e genetic. Are un mare avantaj că e inteligent și că joacă foarte bine cu ambele picioare.
A crescut bine fizic și are apucături de geniu. Sunt multe momente în care nu-l vezi, dar îți schimbă tabela. Sper să rămână sănătos și îi prevăd un viitor bun.
Cred că mai sunt campionate în care pot să se transfere jucători, dar nu mai vrea nimeni să plece. Chiar unii au venit la mine în birou și mi-au spus că nu vor să plece, cred în ce se poate întâmpla aici.
Totul pleacă din antrenament. Cine nu se implică nu mai este convocat la următorul antrenament, ori la a doua abatere nu mai este chemat. S-a întâmplat”, a declarat Daniel Pancu pentru DigiSport.
În cele 26 de meciuri jucate în actualul sezon, Biliboc a înscris șapte goluri, din care unul a fost în victoria cu Hermannstadt, scor 1-0, din etapa 27, care a permis grupării din Gruia să urce pe loc de play-off.
Vicecampioana din sezonul trecut și deținătoarea Cupei României a avut un început de campionat sub nivelul așteptărilor. Gruparea din Gruia a trecut printr-o perioadă foarte dificilă, cu schimbarea a trei antrenori în numai câteva luni (Petrescu, Mandorlini și Hoban) până la venirea lui Pancu. Acesta din urmă are o influență importantă asupra grupului și a reușit nu doar să pună echipa pe picioare, dar și să o ducă pe loc de play-off.
Cu 13 victorii, din care 9 sunt consecutive, CFR Cluj se află pe locul 5, cu 47 de puncte, la șase puncte în urma liderului Universitatea Craiova, care are un meci mai puțin disputat.