De ce nu-l regretă Neluțu Varga pe Daniel Bîrligea și cum a ajuns să-l vândă la FCSB: „Am avut ofertă mai mare pentru el, dar nu l-am dat”. EXCLUSIV 

Vlad Măcicășan
De ce nu-l regretă Neluțu Varga pe Daniel Bîrligea și cum a ajuns să-l vândă la FCSB: „Am avut ofertă mai mare pentru el, dar nu l-am dat”. EXCLUSIV 
FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Daniel Bîrligea este atacantul român despre care se vorbește cel mai mult în această perioadă. „Vârful” descoperit de CFR Cluj în Italia a fost cedat de ardeleni la FCSB și primele sale meciuri în roșu-albastru i-au făcut pe mulți oameni de fotbal să spună că merita să fie convocat la echipa națională de către Mircea Lucescu.

CFR l-a cedat pe Bîrligea la rivala din Superliga României pentru 2,5 milioane de euro. A fost prima mutare pe care Neluțu Varga a făcut-o, imediat după ce echipa lui Dan Petrescu a ratat calificarea în grupele Conference League.

Daniel Bîrligea a marcat trei goluri în cinci meciuri pentru FCSB

Patronul CFR-ului este convins că a luat cea mai bună decizie, chiar dacă a întărit atacul FCSB-ului și explică felul în care a gândit cedarea lui.

„Bîrligea este un foarte bun jucător. Este alt profil față de Louis Munteanu, dar foarte bun. A trebuit să iau o decizie. Nu puteam să țin un jucător luat cu atâția bani pe tușă (n.r. Louis Munteanu). Așa că l-am cedat pe Bîrligea și l-am lăsat să-și facă viitorul. Poate ajunge la o echipă mare. Dacă îl mai țineam, ne-ar fi ajutat, dar asta poate să facă și Louis Munteanu, iar în această situație vin și banii”, a povestit Nelu Varga, pentru ProSport.

„Pe el am avut cele mai multe oferte. Cea mai mare a fost de la Como”

Doar că finanțatorul din Gruia surprinde și spune că nu FCSB a oferit cei mai mulți bani pentru Bîrligea. Varga povestește că putea încasa mai mulți bani pentru atacantul de 24 de ani, dar a așteptat deznodământul din preliminariile Conference League.

„Pe el am avut cele mai multe oferte, dar nu l-am dat pentru că am vrut să ne calificăm în grupele Conference League și n-am vrut să ruinăm șansele. Am avut o ofertă mult mai mare pentru el, decât cea pe care l-am vândut. Dar n-am fost de acord. Vedeam calificarea mai importantă. Au fost oferte din Italia, Portugalia, Turcia, Rusia. Cea mai mare a fost de la Como. A fost o chestiune de decizie și asumare. Să iei decizia corectă la momentul oportun”, a spus finanțatorul lui CFR Cluj.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]