Cum i-a șocat Gigi Becali pe jucătorii de la FCSB la pauza meciului de la Ovidiu! Schimbările comandate de afacerist au stârnit revolta în vestiar. „De ce schimbăm? Mai bine jucăm așa!”

FCSB a pierdut meciul cu Farul Constanța, scor 2-3, iar echipa patronată și antrenată de Gică Hagi a câștigat titlul în sezonul 2022-2023.

Formația roș-albastră a condus-o pe Farul Constanța până în minutul 42 cu scorul de 2-0, însă la pauză s-a intrat la scorul de 2-1, după ce Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap în urma unei centrări perfecte a lui Borza.

La pauza meciului Farul Constanța – FCSB, Gigi Becali a intervenit în forță și a cerut niște schimbări care i-a șocat pe jucătorii lui Elias Charalambous. Latifundiarul din Pipera a decis ca Tavi Popescu și Joonas Tamm să iasă, iar Andrei Cordea și Iulian Cristea să intre în repriza secundă.

Deciziile lui Gigi Becali nu au fost pe placul jucătorilor vicecampioanei României, iar aceștia ar fi reacționat imediat. GSP anunță că au existat fotbaliști în vestiarul lui FCSB care au protestat atunci când au aflat decizia latifundiarului din Pipera. „De ce să schimbăm? Jucăm bine, să continuăm așa!”, ar fi spus aceștia, conform sursei citate mai sus.

Se pare că jucătorii lui Elias Charalambous au avut dreptate atunci când au protestat deoarece răsturnarea jocului și a scorului în repriza secundă a fost influențată de schimbările solicitate de către Gigi Becali.

Iulian Cristea și Andrei Cordea, desființați de Gigi Becali după Farul – FCSB 3-2

Iulian Cristea l-a scăpat din marcaj pe Louis Munteanu la golul victoriei Farului, iar Andrei Cordea nu a existat în repriza secundă.

„Campionatul s-a pierdut aseară. S-a pierdut la jucători fără bărbăţie, fricoşi. Dacă noi intrăm cu 2-0 la pauză se schimba situaţia. Dacă intra Pantea, nu mai intra Cordea. Şi greşeala mea e că tot am avut încredere în Cordea ăsta. Văd că în loc să am încredere în el se duce din ce în ce mai jos. Sorescu… Deian Sorescu îi dă pasă lui Borza la 3 metri.

Ovidiu Popescu, în care eu aveam încredere, se ascundea de minge! Nu poţi să câştigi un meci în 2-3 jucători. Adică în Coman şi în Şut. Că nici Compagno nu prea a mai fost. A dat golul ăla şi nu prea a mai fost pe teren.

Pe urmă l-am băgat pe Iulian Cristea. Am zis că are ăla (n.r- Joonas Tamm) galben. Că dacă nu era Cristea puteam să fim acum din nou la campionat. I-a dat pasă la adversar. Vă daţi seama? Oamenii ăştia cred că au mintea prin alte părţi. N-au putere şi bărbăţie”, a spus Gigi Becali după meciul Farul Constanța – FCSB, scor 3-2.

Cornel Popescu a debutat în jurnalism la începutul anilor 2000, iar de atunci a lucrat pentru numeroase publicații de sport. Acesta este absolvent al Facultății de Jurnalism din cadrul Universității Spiru Haret. Din decembrie 2009, Cornel Popescu ocupă postul de redactor la ProSport citește mai mult