Cristi Tănase a dezvăluit care este, în opinia sa, echipa favorită să cucerească titlul în actualul sezon de Superliga.
În prezent, primul loc din Superliga este ocupat de FCSB, cu 36 de puncte obținute, la două lungimi în fața echipei prezente pe locul secund, CFR Cluj.
Cristi Tănase susține că fosta sa echipă, FCSB, este favorită să cucerească titlul de campioană și în acest sezon de Superliga. Acesta este de părere că formația antrenată de Elias Charalambous este superioară, din punct de vedere valoric, în comparație cu contracandidatele sale, Universitatea Craiova și CFR Cluj.
„Eu zic că FCSB ia clar campionatul. Nu am niciun dubiu. Așa văd eu de afară. Îi văd cu ceva la sută în plus. Și ca jucători, și ca echipă, sunt mai valoroși. Cred că CFR e mai puternică decât Craiova, are un plus”, a spus Cristi Tănase, în exclusivitate, pentru ProSport.
În cea mai recentă partidă de campionat, FCSB a remizat, în deplasare, cu Universitatea Craiova, 0-0. După meci, Elias Charalambous, antrenorul celor de la FCSB, s-a declarat mulțumit cu punctul obținut, având în vedere că echipa sa nu a practicat un joc strălucit.
„Pot spune că da, suntem mulțumiți cu un punct. La cum a mers jocul, puteam juca mai bine decât am făcut-o astăzi – știu că putem. N-am fost astăzi în cea mai bună formă.
Am avut câteva ocazii de a marca, chiar dacă n-am jucat prea bine. Am fost și norocoși la ultima fază, au avut și ei câteva ocazii. Trebuie să analizăm după meci, să vedem ce s-a întâmplat, de ce n-am reușit să jucăm mai bine. Trebuie să ne îmbunătățim nivelul pentru următorul meci.
Este doar un joc. Nu înseamnă că n-am jucat bine în toate meciurile – e fotbal. Trebuie să vedem ce putem face mai bine, să ținem mai mult de minge. N-am fost atât de agresivi ca altădată.
Trebuie să alergăm mai mult, mai ales în astfel de meciuri, să facem pressing, să dominăm jocul. Dar repet: astăzi puteam face mai mult. Vom încerca să fim mai buni data viitoare.
Toate meciurile devin din ce în ce mai importante din moment ce te apropii de final. Trebuie să ne refacem de mâine și să ne îmbunătățim jocul”, a spus Elias Charalambous, la finalul partidei cu Universitatea Craiova.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER