Trecerea lui Eddy Gnahore la FCSB este un subiect care stârnește în continuare numeroase reacții din partea oamenilor de fotbal, în special a celor care sunt legați sufletește de Dinamo. Cristi Borcea, spre exemplu, recunoaște că nu-i vine să creadă ce s-a întâmplat.
„Câinii roșii” s-au despărțit de mijlocașul francez la finalul precedentei stagiuni, în ciuda încercărilor repetate de-al convinge să-și prelungească înțelegerea. Următoarea sa destinație părea a fi peste hotare, însă Gigi Becali a intrat pe fir.
Conform spuselor sale, a reușit să-l convingă cu un salariu de 25.000 de euro pe lună, plus o primă consistentă în cazul în care roș-albaștrii obțin calificarea în grupele Conference League. Contractul este valabil până în vara lui 2028.
Chestionat despre această „trădare”, Cristi Borcea a dezvăluit cu sinceritate că nu-și poate explica de ce echipa sa de suflet nu a fost capabilă să-și păstreze „metronomul” din teren, așa cum l-a catalogat pe Gnahore. Cu atât mai mult cu cât diferența față de propunerea nașului Gigi Becali este de doar 5.000 de euro.
„Dinamo n-are cum rata play-off-ul, fiindcă sunt alții prea slabi, dar în cupele europene nicio șansă! Ca să-ți propui obiective, ai nevoie de fotbaliști. Bugetul înțeleg că e mare. Nu știu ce echipă, ce patron, ce investitori, ce conducători au băgat cât au băgat cei de la Renovatio în acești ani. 17 milioane de euro!
Și tu să pierzi în fiecare an jucători liberi. Cei mai buni în 2025, Homawoo, Olsen și Selmani, iar în 2026 Boateng și Gnahore, jucători incluși în echipa campionatului. Iar tu nu te-ai dus nicăieri!
Înțeleg că Gnahore câștiga vreo 20.000 de euro pe lună la Dinamo, iar nașul (n.r. Gigi Becali) i-a dat 25.000 de euro pe lună. Să-l pierzi pentru 5.000?! Nu se poate! Trebuiau să-l țină. Pierdere nu mare, ci foarte mare. Să vezi ce randament dă la FCSB. Gnahore este un jucător care se adaptează peste tot. Era un metronom foarte important”, a declarat fostul finanțator al lui Dinamo, pentru gsp.ro.
Totodată, milionarul a vorbit despre plecarea lui Zeljko Kopic, afirmând răspicat că nu o consideră o pierdere pentru „câini”, dintr-un motiv cât se poate de clar: nu a cucerit niciun trofeu în cei doi ani și jumătate de mandat.
„Nu-l cunosc pe Campos (n.r. Nuno Campos, actualul antrenor), nu pot să mă exprim, ar fi nedrept. Kopic nu e o pierdere, fiindcă n-a câștigat nimic! Și locul 2 era un dezastru pe vremea mea. Dădeai antrenorul afară dacă nu ieșeai campion. A plecat Mircea Rednic, chiar dacă ne-a făcut campioni.
Ce spirit să mai fie la Dinamo?! Nu-i mai văd aici, lângă, pe Dinamo. Ce spirit? Stadionul nu se știe când va fi gata, de două luni nu s-a mai mișcat un pai”, a mai spus Borcea.