FC Argeș, nou promovată în Superliga, a învins CFR Cluj, în deplasare, cu 2-0, iar Bogdan Andone a tras concluzia că Dumnezeu răsplăteşte munca bine făcută.
Oaspeţii au deschis scorul în minutul 42, când Sierra a înscris un gol superb, iar piteştenii şi-au majorat avantajul în minutul 53, prin golul cu capul al lui Sadriu.
Nou-promovata a obținut prima sa victorie din acest sezon, la meciul cu numărul 800 al lui Dan Petrescu în cariera de antrenor. Dintre acestea, 370 au fost de în Superligă, câștigând un titlu cu Unirea Urziceni și cinci cu CFR Cluj.
„Am vernit să jucăm. Cred că am făcut la fel și cu Rapid și Universitatea Craiova. Atunci am avut neșansă. Acum puteam marca mai repede, la ce ocazii am avut, să calmăm jocul până la pauză.
Băieții au arătat atitudine. E o plăcere să-i urmărești de pe margine. Da, fac greșeli, dar este o echipă care muncește tot timpul. Când face pas în spate, e reactivă pe contraatac. Dumnezeu răsplătește munca bine făcută.
E important. Tuturor jucătorilor le-am spus că putem progresa dacă suntem grup unit. Cei din sezonul trecut au rol foarte important, îi ajută pe cei noi să se integreze.
Peste 3-4 etape lucrurile se vor așeza, consistența jocului pe durata întrtegului meci va fi mai bună.
Chiar dacă am făcut două meciuri bune, rezultatele nu au fost la fel. Era bine să vină o victorie, ca să consolidăm evoluțiile. Avem o săptămână să pregătim meciul cu Csikszereda, că avem nevoie de continuitate.
Nu e simplu pentru echipele care evoluează în Europa, joacă la 3 zile. Trebuie lot valoric și numeric echilibrat, cicluri regulate. Cred că și-au planificat forma mai bună spre play-off-ul cupelor europene, când vor avea adversari mai puternici.
Sper să se califice toate, e foarte important. Toate sunt echipe bune, e important să avem echipe în Europa și cu atât mai bine în grupe”, a spus Bogdan Andone, la Digi Sport.