Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Ce vrea să retrăiască Chipciu, după U Cluj – CFR Cluj: „Asta e cel mai important. Dincolo de faima ta personală și bani”. Cum s-a schimbat rivala din Gruia

Ce vrea să retrăiască Chipciu, după U Cluj – CFR Cluj: „Asta e cel mai important. Dincolo de faima ta personală și bani”. Cum s-a schimbat rivala din Gruia

Ce vrea să retrăiască Chipciu, după U Cluj - CFR Cluj: „Asta e cel mai important. Dincolo de faima ta personală și bani”. Cum s-a schimbat rivala din Gruia
Foto: Sport Pictures

Alexandru Chipciu se pregătește de al șaselea derby al Clujului în calitate de jucător al Universității. A fost în teren și la cele două victorii din acest sezon, în campionatul regular. Chiar și la 35 de ani, Chipciu spune că a rămas impresionat după acele victorii, care i-au oferit sentimente speciale.

„Ce am trăit după meciul în care am câștigat aici… Ne-au așteptat suporterii după meci și ce emoții aveau, ce ne-au transmis. Asta e cel mai important.

Dincolo de faima ta personală, bani și așa mai departe. Motivul ăsta, de a face ceva pentru alți oameni, îți dă cea mai mare putere posibilă”, a povestit cel care a fost prezent în lotul României la partidele cu Bosnia și San Marino.

Meciul U Cluj – CFR Cluj se joacă luni, de la ora 20:30.

Alex Chipciu știe la ce să se aștepte de la U Cluj – CFR Cluj: „O să fie un meci cu goluri”

Chipciu a prins două derby-uri ale Clujului și din postura de fotbalist al lui CFR Cluj, dar nu a evoluat în acele jocuri.

Spune că stilul echipei lui Dan Petrescu s-a schimbat total față de perioada când el era în Gruia.

„CFR era o echipă mult mai puternică în apărare când eram eu acolo și producea mai puțin ofensiv. Acum mi se pare că produce enorm de mult ofensiv, dă mai multe goluri, având și mai mulți jucători de profil ofensiv în echipă și, automat, ia și mai multe goluri, chiar dacă are jucători de calitate și în apărare.

O să fie un meci cu goluri, pentru că și noi vrem să jucăm fotbal”, este de părere Chipciu, care l-a lăudat pe Lois Munteanu, golgheterul din Gruia.

„E un jucător care mie îmi place, are calitate, profită de orice situație, un marcator foarte bun al fotbalului românesc. Sper să nu-i dăm multe oportunități la acest meci”, a spus Chipciu despre Louis Munteanu.