Mihai Stoica (61 de ani) a precizat că șase jucători de la FCSB rămân liberi de contract în vara acestui an și a mai declarat că Gigi Becali le va decide viitorul.
Baba Alhassan, Graovac, Crețu, Mihai Popescu, Ngezana și Chiricheș sunt fotbaliști ale căror înțelegeri cu „roș-albaștrii” vor expira la finalul acestui sezon competițional.
FCSB a avut parte de un parcurs mult sub nivelul așteptărilor în acest sezon competițional și a ratat, în premieră, calificarea în play-off-ul Superligii României.
În aceste condiții, Gigi Becali a anunțat că va începe „curățenia” în lot și că va renunța la mai mulți fotbaliști. În locul lor, omul de afaceri are de gând să aducă alți jucători.
Mihai Stoica a vorbit despre situația de la FCSB și a precizat că șase fotbaliști rămân fără contract. Este vorba despre Graovac, Ngezana, Baba Alhassan, Crețu, Chiricheș și Mihai Popescu.
Oficialul „roș-albaștrilor” a recunoscut că își dorește ca Graovac să rămână în lotul pregătit de Marius Baciu și în sezonul următor, dar a precizat că decizia finală îi aparține lui Gigi Becali.
„Graovac e la final de contract. Graovac, Ngezana, Baba Alhassan, Crețu, Chiricheș, Mihai Popescu, toți sunt la final de contract. Unora o să li se facă propuneri, altora nu. Eu sunt pentru la Graovac, dar Gigi Becali este cel care decide. O să vedem”, a declarat Mihai Stoica, conform fanatik.ro.
FCSB a avut parte de un sezon slab, dar are șansa de a juca în cupele europene în următoarea stagiune. Echipa patronată de Gigi Becali a trecut de FC Botoșani în semifinala barajului pentru UEFA Conference League (n.r. scor 4-3 după prelungiri), dar mai are o misiune dificilă.
În finala barajului, trupa pregătită de Marius Baciu va da piept cu Dinamo București, formație care a încheiat sezonul pe poziția a patra a clasamentului.
Derby-ul dintre cele două mari rivale este programat vineri, 29 mai 2026, începând cu ora 20:30, pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.