Luni seară, 5 mai 2025, la scurt după derby-ul FCSB – Dinamo București 3-1, pe care l-a privit din postura de rezervă, Baba Alhassan (25 de ani) a fost „asaltat” de o fană.
Mijlocașul roș-albaștrilor a fost pus în postura de a lua parte la o provocare virală pe rețelele de socializare și nu s-a sfiit să îi onoreze cererea solicitantei.
La data de 30 martie 2025, Baba Alhassan a decis derby-ul Dinamo – FCSB 1-2 cu un eurogol marcat în poarta „câinilor”, însă aproximativ două luni de zile mai târziu, pe 5 mai, în etapa 7 a play-off-ului, mijlocașul a privit partida doar din postura de rezervă.
FCSB a învins-o din nou pe Dinamo, de data aceasta cu scorul de 3-1, iar marcatorii au fost Daniel Bîrligea și Tavi Popescu, acesta din urmă trecându-și în cont o dublă.
Revenind la Baba Alhassan, fotbalistul de origine ghaneză a avut parte de o surpriză atunci când a ieșit din Arena Națională și s-a îndreptat către autocar.
O fană înfocată l-a „asaltat” și l-a forțat, mai în glumă, mai în serios, să ia parte la o provocare virală pe rețelele de socializare.
Uite, mamă, sunt aici cu profu’ de mate, să îți spună despre mine cum sunt”, a transmis tânăra, în dreptul obiectivului camerei de filmat.
Vizibil stânjenit și nelămurit în același timp, Baba Alhassan i-a spus fetei:
Așteaptă, așteaptă, așteaptă. Dar vorbesc în engleză, da?”, a punctat Baba Alhassan.
În continuare, tânăra i-a confirmat că poate vorbi în engleză, după care i-a „poruncit” din nou: „Spune-i mamei mele că sunt foarte bună”.
Cu zâmbetul pe buze, Alhassan i-a făcut pofta fetei și a încheiat provocarea:
Da, ea este foarte bună”, a spus Alhassan, înainte de a izbucni în râs.
Baba Alhassan a reprezentat o piesă importantă în angrenajul echipei FCSB pe parcursul sezonului 2024 – 2025, iar în toate competițiile a izbutit să bifeze 47 de partide.
Printre altele, mijlocașul ghanez a contribuit cu două goluri, ambele în Superliga.
Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, cota de piață a lui Baba Alhassan este de 900.000 de euro.
Pentru noi nu contează cu cine jucăm, cel mai important e să câştigăm meciul. Sigur că aceste partide cu Dinamo sunt speciale pentru fanii noştri şi e important să le câştigăm. Dar în final cele trei puncte sunt mai importante”, antrenorul Elias Charalambous, printre altele, după derby-ul FCSB – Dinamo 3-1.