Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Așa ceva nu s-a mai auzit! FCSB chiar poate da lovitura în Liga Campionilor, cu un adversar modest: campioana și vicecampioana n-au primit licența de Europa!

Așa ceva nu s-a mai auzit! FCSB chiar poate da lovitura în Liga Campionilor, cu un adversar modest: campioana și vicecampioana n-au primit licența de Europa!

Așa ceva nu s-a mai auzit! FCSB chiar poate da lovitura în Liga Campionilor, cu un adversar modest: campioana și vicecampioana n-au primit licența de Europa!
SURSA FOTO: FOTOMONTAJ PROSPORT

FCSB a primit o veste bună înainte de tragerea la sorți pentru preliminariile din Liga Campionilor, anume că a scăpat de un adversar care a avut un sezon 2024 – 2025 bun, în care a încasat doar 3 înfrângeri și a adunat nu mai puțin de 81 de puncte.

Este vorba despre Buducnost, campioana din Muntenegru, care nu a obținut licența de Europa! Însă, în aceeași situație se află și vicecampioana Petrovac! Așadar, din Muntenegru, în preliminariile Ligii Campionilor va merge ocupanta locului 3, Sutjeska.

FCSB a scăpat de Buducnost în preliminariile din Liga Campionilor! Campioana din Muntenegru nu a primit licența de Europa

FCSB se pregătește deja de Liga Campionilor, iar Gigi Becali a anunțat că urmează să pună la punct câteva transferuri răsunătoare, din dorința de a atinge faza principală a competiției menționate.

Liga Campionilor reprezintă un obiectiv credibil pentru FCSB, având în vedere faptul că roș-albaștrii au un coeficient net superior celui de anul trecut. Așadar, vor beneficia de statutul de cap de serie mai multe tururi și, inevitabil, vor evita adversari dificili.

În același timp, campioana ultimelor două sezoane din România pare să aibă și șansă. Una dintre potențialele adversare din preliminariile Ligii Campionilor, Buducnost, campioana Muntenegrului, tocmai a aflat că nu a primit licența de Europa.

Vestea este cu adevărat supărătoare pentru suporterii formației muntenegrene, având în vedere că Buducnost a traversat un sezon 2024 – 2025 foarte bun, la capătul căruia a încasat doar 3 înfrângeri și a adunat nu mai puțin de 81 de puncte. Buducnost a dominat copios campionatul, izbutind să înscrie 87 de goluri în cele 34 de etape disputate până acum.

Însă, nu doar Buducnost nu a primit licența de Europa din campionatul Muntenegrului. Vicecampioana Petrovac, care are 59 de puncte, se află în aceeași situație.

Astfel, din Muntenegru, în preliminariile UEFA Champions League va merge ocupanta locului 3 din competiția internă, anume Sutjeska, care a adunat doar 50 de puncte în sezonul 2024 – 2025.

Cererea de a acorda licență pentru competițiile UEFA pentru sezonul 2025/26 a fost respinsă în primă instanță pentru OFK Petrovac, din cauză că nu a îndeplinit criteriile financiare, pentru FC Arsenal Tivat și lui Bokelj din cauză că nu au îndeplinit criteriile financiare și cele legate de personalul administrativ, în timp ce cererea depusă de FC Buducnost a fost respinsă deoarece Comisiile nu au fost convinse de îndeplinirea criteriilor financiare în urma documentelor puse la dispoziție”, a transmis Federația de Fotbal din Muntenegru, prin intermediul unui comunicat postat pe site-ul oficial.

Nouă cluburi din Muntenegru au depus dosarele pentru obținerea licenței de Europa, însă doar cinci au și primit-o. Totuși, sursa menționată mai sus a anunțat că grupările care nu și-au îndeplinit scopul pot să atace decizia cu apel.

Cât de modest e lotul lui Sutjeska

Dacă Buducnost și Petrovac nu vor avea noroc la apel, iar sorții vor decide ca Sutjeska să îi iasă în cale FCSB-ului în preliminariile Champions League, atunci fotbaliștii lui Elias Charalambous vor avea, în teorie, o misiune foarte facilă.

Întreg lotul lui Sutjeska este evaluat, potrivit Transfermarkt, la 2.630.000 de euro.

Ca o paralelă, doar Ștefan Târnovanu de la FCSB are o cotă de piață aproape de două ori mai mare, în valoare de 4.500.000 de euro.

De situația lui Buducnost și Petrovac ar putea profita și ocupanta locului 4 din Muntenegru, Decic, care a luat licența de Europa și ar urma să meargă în preliminariile Conference League.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Record MONDIAL pentru Ilie Dobre. NIMENI nu a reușit această performanță
Mediafax
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Cancan.ro
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Ultimele clipe din viața pilotului Adrian Rus. Ce s-a întâmplat cu doar câteva momente înainte de accidentul în care și-a pierdut viața
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Râzi cu lacrimi
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Descopera.ro
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Promotor.ro