Laszlo Dioszegi a spus pentru ProSport că transferul lui Marius Ștefănescu la Dinamo ar putea să fie un pas înainte în cariera sa, după ce Gigi Becali l-a pus pe lista neagră.
Pe 14 iunie 2024 Gigi Becali anunța cu surle și trâmbițe că Marius Ștefănescu a semnat cu FCSB, iar Sepsi va primi 1.3 milioane de euro. Însă, după un an de la transferul respectiv fostul mijlocaș al covăsnenilor a ajuns pe lista neagră a patronului roș-albaștrilor, iar acesta i-a contactat pe cei de la Dinamo pentru a le propune o tranzacție în care îl cedează pe jucătorul său în schimbul sumei de 300.000 de euro.
ProSport a luat legătura cu fostul patron al lui Ștefănescu de la Sepsi, iar Laszlo Dioszegi ne-a spus că un eventual transfer al mijlocașului în vârstă de 26 de ani la Dinamo i-ar face poate un bine, ținând cont că acesta va primi probabil minute mult mai multe de joc.
Laszlo Dioszegi a vorbit cu ProSport și despre situația lui Roland Niczuly și ne-a anunțat că este dispus să îl lase pe portarul în vârstă de 29 de ani să plece la o altă echipă, dacă acesta are vreo ofertă, fără să solicite niciun ban pentru transferul său.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F07%2Fffd2ad60-1e9b-49c5-ba14-a987a335baee.jpg)
„Vă dați seama că nu mi-am revenit nici acum după această retrogradare încredibilă în Liga 2, iar ca să fiu șincer cu voi, nici măcar nu am putut să mă mai uit la meciurile de prima ligă de când s-a reluat campionatul. Când văd meciurile din Liga 1 în care noi trebuia să fim, dar nu mai suntem, mă doare capul rău de tot.
Însă, nu am ce să fac și trebuie să strâng rândurile deoarece vreau să revenim imediat în prima ligă. Nu vreau să mi se întâmple ceea ce i s-a întâmplat domnului Adrian Mititelu cu FCU. Nu vreau să fiu înțeles greșit și nu vreau să mă bag în altă oală, dar eu nu doresc să ratăm promovarea. Lucrurile s-au mai schimbat în ultimele zile la Sepsi și semnele sunt bune față de jucătorii noi veniți. Simt o implicare mai mare din partea jucătorilor, iar din septembrie am înțeles că o să revină și Haruț. El este în continuare în refacere după accidentare. Mă întrebați de Niczuly? Situația lui este neschimbată. El nu mai intră în planurile lui Ovidiu Burcă, dar se antrenează normal cu prima echipă. Nu facem niciun fel de diferență față de el. Acum avem în lot 5 portari. Și vreau să vă mai spun ceva despre Niczuly. Dacă îmi vine cu o ofertă de transfer sau dacă între timp ne caută cineva iar el vrea să plece, atunci vă anunț că noi îl vom lăsa să plece gratis de la Sepsi. Nu vom cere niciun ban pentru transferul lui. Mai are contrat cu noi anul ăsta și anul următor. Fie că e vorba de o echipă din țară sau din străinătate noi îi vom da drumul lui Niczuly să plece fără să cerem niciun ban de transfer. Am fost acele discuții între noi acum câteva săptămâni, dar eu sunt dispus să îl las liber să plece la o altă echipă dacă el are vreo ofertă.
Ce spun și despre Ștefănescu? Nu mai este jucătorul nostru și nu mai avem niciun procent la un ulterior transfer al său de la FCSB. Nu ne-am păstrat procente dintr-un viitor transfer. Totuși, eu cred în continuare în fotbalistul Marius Ștefănescu, iar dacă el o să plece la Dinamo, poate că e mult mai bine pentru el. Acolo, probabil că o să primească mai multe minute de joc, iar el în mod sigur este un jucător de calitate. Eu îl consider un jucător de calitate După părerea mea lui îi trebuie minute mai multe de joc, nu cred că le-a primit prea mult pe la FCSB, și sunt convins că la Dinamo el ar putea să revină jucătorul pe care lumea îl știa de la Sepsi. Nu uitați că în perioada în care el juca la Sepsi intrase și în circuitul echipei naționale. Eu cred în continuare în calitățile lui Ștefănescu”, a spus Dioszegi.