Alexandru Musi îmbracă acum tricoul lui Dinamo, dar asta nu-l împiedică să le țină pumnii rivalilor de la FCSB în cupele europene. Mesajul său i-ar putea deranja, însă, pe fanii „câinilor”.
În foarte scurt timp, roș-albaștrii își vor începe drumul spre marele vis al lui Gigi Becali, faza principală a Ligii Campionilor. Sorții le-au scos în cale un adversar accesibil în primul tur preliminar: campioana en-titre din Andorra, Inter Club d’Escaldes. Manșa tur se va disputa miercuri, 9 iulie, la București, iar returul marți, 15 iulie.
Imediat după evenimentul de lansare al noului echipament pe care el și colegii îl vor purta în sezonul 2025-2026, Alexandru Musi nu s-a sfiit să admită că va susține toate echipele românești în meciurile europene. Inclusiv pe FCSB.
„Orice român le ține pumnii echipelor românești care joacă în Europa sau în Champions League. Le doresc multă baftă, să ajungă acolo sus. (n.r. Ții cu FCSB în Champions League?) Cu toate echipele românești”, a declarat mijlocașul ajuns în Ștefan cel Mare ca monedă de schimb pentru Dennis Politic.
În schimb, Cătălin Cîrjan are o cu totul și cu totul altă optică. Se va uita la partidele campioanei, dar fără să le țină pumnii, deși victoriile ar fi benefice pentru fotbalul românesc.
„Clar că o să ajute fotbalul românesc. Dar nu pot să spun și nu o să zic niciodată că susțin FCSB-ul în acest meci! O să mă uit la meci. Le urez multă baftă, dar nu pot să spun că îi susțin”, a spus Cîrjan.
Totuși, Alexandru Musi a „reușit” să intre în colimatorul fostei echipe chiar de la primul interviu acordat din postura de jucător al lui Dinamo. Meme Stoica i-a oferit o replică acidă după ce a lăudat antrenamentele efectuate sub comanda lui Zeljko Kopic, lăsând de înțeles că sunt mult mai intense decât cele de la FCSB.
„E bine. Foarte frumos. Eu nu știu ce antrenamente face noul preparator al lui Dinamo, nici nu știu cine este. Nu mă interesează cine este noul preparator și vechiul. Nu mă interesează niciun nou și niciun vechi preparator fizic nicăieri din țara asta. Mă interesează un singur lucru. Antrenamentele fizice pe care le conduce Neubert, cele fizice, să fie pe placul jucătorilor. Se poate încărca un jucător cu zâmbetul pe buze. Pot fi toate antrenamentele fizice cu mingea sau competiții, diverse exerciții. Dacă-l pui să alerge, e foarte greu antrenamentul. Jucătorului nu-i place să alerge. Că nu e atlet. Dacă nu îi place unui jucător, înseamnă că nu-i place jucătorului respectiv”, a reacționat oficialul roș-albaștrilor, la Prima Sport.
„E bine. Foarte frumos. Eu nu știu ce antrenamente face noul preparator al lui Dinamo, nici nu știu cine este. Nu mă interesează cine este noul preparator și vechiul. Nu mă interesează niciun nou și niciun vechi preparator fizic nicăieri din țara asta.
Mă interesează un singur lucru. Antrenamentele fizice pe care le conduce Neubert, cele fizice, să fie pe placul jucătorilor. Se poate încărca un jucător cu zâmbetul pe buze. Pot fi toate antrenamentele fizice cu mingea sau competiții, diverse exerciții.
Dacă-l pui să alerge, e foarte greu antrenamentul. Jucătorului nu-i place să alerge. Că nu e atlet. Dacă nu îi place unui jucător, înseamnă că nu-i place jucătorului respectiv”, a reacționat oficialul roș-albaștrilor, la Prima Sport.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER