Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Adevărul despre negocierile cu privire la plecarea lui Slimani de la CFR Cluj

EXCLUSIV Adevărul despre negocierile cu privire la plecarea lui Slimani de la CFR Cluj

04 feb. 2026, 13:41, Superliga
Adevărul despre negocierile cu privire la plecarea lui Slimani de la CFR Cluj
Foto SPORT PICTURES

Islam Slimani este unul dintre cei mai galonați fotbaliști străini din Superliga României. Cel mai bun marcator din istoria naționalei Algeriei (104 selecții/45 goluri) n-a prins prea multe minute la CFR Cluj, dar ardelenii nu au nici cea mai mică intenție de a se despărți de el.

Numele lui Slimani a apărut săptămâna trecută într-o discuție privind un eventual transfer la Petrolul, variantă care nu a fost „acoperită”. Zvonurile au apărut de o simplă discuție între conducătorii ploieștenilor, care înaintea meciului Dinamo – Petrolul 1-1, urmăreau partida CFR Cluj – Metaloglobus 4-2, în care algerianul a intrat nouă minute. Unul dintre șefii Petrolului și-a întrebat colaboratorii: „Oare nu ar fi bun Slimani la noi?”.

Adevărul despre plecarea lui Slimani de la CFR Cluj

Informația a fost auzită de cineva din apropierea ploieștenilor și s-a rostogolit rapid, pe fondul pe care Petrolul căuta un vârf de atac, pentru a ieși din criza ofensivă în care se zbate. Între cele două cluburi n-a existat însă nicio discuție, nici măcar o intenție de negociere.

De altfel, Petrolul a marșat în continuare pe pistele pe care le avea deschise și a obținut acordul de transfer al internaționalului Abat Aymbetov. Fotbalistul cu 45 de selecții la naționala Kazahstanului va sosi în România zilele viitoare, așa cum ProSport a anunțat în exclusivitate.

„Nu se pune problema să plece”

Cât despre Slimani, inclusiv Ioan Varga, patronul celor de la CFR Cluj, a precizat că este mulțumit de aportul adus de el la echipă și a dezvăluit că fostul atacant de la Lyon, Sporting sau Leicester a primit o ofertă de prelungire a contractului cu ardelenii pentru încă un an.

„Nu se pune problema să plece. Chiar i-am propus prelungirea contractului pentru încă un an și zilele acestea ar trebui să-l semneze. El oricum avea contract cu noi până în vară, dar îl vrem în continuare alături de noi. Sunt mulțumit de el. Este un profesionist adevărat”, a spus Ioan Varga, pentru ProSport, despre Slimani.

Slimani visează să prindă naționala Algeriei, care este calificată la Campionatul Mondial de la vară, iar îndeplinirea acestui obiectiv ar aduce un bonus financiar și pentru CFR Cluj. FIFA oferă 600.000 de euro fiecărui club care trimite un fotbalist la competiția programată în SUA, Mexic și Canada.