Acasa » Fotbal Intern » „Stăpânul Pandurilor”, Toni Greblă, reținut de DNA

„Stăpânul Pandurilor”, Toni Greblă, reținut de DNA

Numit de localnici, până de curând, „stăpânul clubului Pandurii Târgu Jiu", a cărui marcă înregistrată la OSIM o deținea împreună cu Marin Condescu, senatorul Toni Greblă a fost reținut marți de DNA. Cercetat pentru mai multe fapte de corupție, Greblă, care până acum o lună a fost și membru al Curții Constituționale, ar fi sperat să scape de una dintre probele incriminatoare - o turmă de animale. Procurorii spun că senatorul a încercat să vândă prin interpuși 50 de capre.
"Stăpânul Pandurilor", Toni Greblă, reținut de DNA

Numit de localnici, până de curând, „stăpânul clubului Pandurii Târgu Jiu”, a cărui marcă înregistrată la OSIM o deținea împreună cu Marin Condescu, senatorul Toni Greblă a fost reținut marți de DNA. Cercetat pentru mai multe fapte de corupție, Greblă, care până acum o lună a fost și membru al Curții Constituționale, ar fi sperat să scape de una dintre probele incriminatoare – o turmă de animale. Procurorii spun că senatorul a încercat să vândă prin interpuși 50 de capre de la o fermă.


În urmă cu exact un an, Greblă și Condescu erau surprinși de colegii de la „Gazeta de Sud” la un sfat de taină în holul unui hotel.
Condescu făcea obiectul unei anchete penale

Înainte de a intra la DNA, Toni Greblă a spus că nu știe ce i se întâmplă, dar își asumă relația cu Ion Bârcină, personaj controversat din Gorj, care îi este și fin.  „Având în vedere că am fost întotdeauna responsabil de activitatea pe care am avut-o, am demisionat (n.r. – din funcția de judecător al CCR). Acum sunt simplu cetățean, nu am nicio funcție publică. Dacă din punct de vedere am politic am înțeles că se vrea schimbarea clasei politice, din punctul meu de vedere, penal, nu înțeleg ce mi se întâmplă. Cunoașteți o parte din acuzele care mi se aduc, altele sunt niște interpretări fanstamagorice. Nu a apărut nimic nou în dosar, ba dimpotrivă, probele confirmă punctul meu de vedere. Nu am furat din banul public, nu am devalizat banul public, unele acuze par de-a dreptul … mă rog, nu vreau să le comentez. Poate uneori a fost nepotrivită, dar de aici până la fapte penale e cale lungă. Nu am decât să mă prezint la DNA de câte ori sunt chemat, apoi justiția, dacă va fi cazul, se va pronunța”, a declarat Greblă, conform Adevărul.

Vorbea în numele clubului Pandurii

Parlamentarul Toni Greblă, personaj important în PSD, este acuzat de DNA, printre altele, că a sprijinit exporturi ilegale în Rusia, dar și de încasarea a mai multe foloase pentru a-l ajuta pe afaceristul rom Ion Bârcină să pună mâna pe mai multe contracte. Greblă a jucat un rol important la Pandurii Târgu Jiu, presa locală numindu-l chiar, acum câțiva ani, alături de Marin Condescu, stăpânul absolut echipei. Cei doi dețineau împreună marca înregistrată Pandurii, iar Greblă intervenea în emisiuni televizate unde vorbea în numele clubului. Craiovenii l-au acuzat că, la un meci disputat la Târgu Jiu cu Universitatea, a proferat amenințări la adresa oaspeților, pe care i-a înjurat copios.

Gheorghe Moța, procurorul gorjean care l-a anchetat pe Marin Condescu pentru felul în care a gestionat banii de la Pandurii cât a fost șef al Consiliului de Administrație de acolo, a menționat în referatul în care cerea arestarea sindicalistului și intervențiile pe care acesta le-a făcut la Greblă, pentru a-l ajuta în dosarul penal.

 

 

Parteneri
România – Țara Galilor 2 -1 | Adrian Rus și Florinel Coman au marcat pentru tricolori
Mediafax
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Cancan.ro
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată vila luxoasă în care locuiește Mirela Vaida la Snagov. Casa este amplasată lângă pădure și are piscină în curte! A investit o avere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Descopera.ro
630 lei în plus la pensie pentru acești pensionari din România. Care este singura condiție
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Promotor.ro