S-a risipit ceața? Forma bună a atacanților lui Dinamo, debutul cu gol al lui Torje și suporterul de la Split. Spectacol total în Concordia Chiajna-Dinamo 3-4

• CONCORDIA – DINAMO 3-4 (0-0). Nebunie de meci, cu 7 goluri înscrise într-un interval de 36 de minute
  • Au marcat: Claudiu Bumba 69′, Cristi Bud 73′, Andrei Marc 81’/Adam Nemec 47′, Diogo Salomao 58′, Gabriel Torje 71′, Daniel Popa 79′.

Condamnată la victorie, Dinamo s-a deplasat la Chiajna unde a întâlnit-o pe Concordia, echipă care le-a pus multe probleme „câinilor” în ultimii doi ani, ultima victorie a formației din Ștefan cel Mare împotriva ilfovenilor datând din 2016, atunci când Dinamo se impunea cu scorul de 4-0. Luni seara, în ultimul meci al rundei, pe o ceață enervantă în primul act, levii lui Vasile Miriuță și-au luat revanșa în fața Concordiei Chiajna, scor 4-3, într-un moment în care Dinamo avea nevoie disperată de puncte pentru accederea în play-off.

FOTO Alexandru DOBRE- Mediafax

Fanii dinamoviști s-au mobilizat serios pentru această partidă, venind în număr de aproximativ 5.000 să își susțină favoriții, iar această deplasare a semănat foarte mult cu un meci acasă pentru Dinamo. Gabi Torje a salutat galeria dinamovistă înainte de începerea partidei cu gesturi largi, lăsand să se înțeleagă că situația e sub control. Mijlocașul nu a început partida în primul 11, în postura acestuia fiind, de asemenea, și Antun Palic, reîntors în această iarnă în Ștefan cel Mare, dar și căpitanul Sergiu Hanca. Noile transferuri ale lui Dinamo, Torje și Palic, au intrat pe parcursul reprizei secunde.

Problema fundașului stânga

Plecarea lui Steliano Filip a lăsat foarte multe semne de întrebare legate de partea stângă a defensivei alb-roșilor. După „experimentul Nica”, Vasile Miriuță l-a aruncat în teren pe Vlad Olteanu, împrumutat în prima parte a sezonului la FC Voluntari, acesta fiind utilizat de Claudiu Niculescu în mai multe meciuri pe postul de mijlocaș stânga. Fostul căpitan al lui Dinamo, Steliano Filip, a arătat că nu poate sta departe de fosta sa echipă și și-a arătat explicit, din Split, dragostea pentru Dinamo. Și nu! Nu e o eroare la montaj, e chiar postarea lui Filip.

Cine spunea că Dinamo nu are atacanți?

„Comisarul” Moldovan a pregătit bine tehnico-tactic partida. A avut nas fin când a asamblat primul 11, iar oaspeții au pedalat în gol. Miriuță a dat ordin pe flancuri, dar urmașii lui Sabău, Lupescu, Mateuț și Lupu au pasat doar ca la handbal. După ce au înscris în meciul trecut împotriva Craiovei, Adam Nemec și Daniel Popa și-au continuat forma bună și în această partidă. Atacantul slovac a început cu două ratări în prima repriză, dar și-a luat revanșa imediat după pauză, când a înscris, tot cu capul, din centrarea lui Romera. Cu fuleu a la Diego Tristan, Daniel Popa a intrat în debutul reprizei secunde și a înscris în minutul 79, după o fază construită de același Romera.

La șase ani și jumătate de ultimul său meci în tricoul lui Dinamo, un 2-1 împotriva Oțelului Galați, în care oferea o pasă de gol, Torje a revenit la echipa sa de suflet, și a făcut-o cum nu se poate mai bine. Introdus pe teren în minutul 60 de Vasile Miriuță, Torje a înscris 11 minute mai târziu, și a contribuit la o victorie importantă pentru Dinamo în lupta pentru play-off.

Au marcat pentru Concordia foștii dinamoviști

Dintre cei șase foști dinamoviști din lotul Concordiei Chiajna, Andrei Marc și Claudiu Bumba au reușit să marcheze două dintre cele trei goluri ale formației ilfovene. Bumba a înscris și în meciul precedent împotriva fostei sale echipe, partidă încheiată cu scorul de 3-2. Atunci, Bumba a avut o execuție de excepție la primul său meci pentru Chiajna, și nu și-a ascuns bucuria la gol, cum nu a făcut-o nici de această dată.

În clasament, Dinamo a acumulat 38 de puncte și a urcat pe locul 5, la egalitate cu Viitorul, care se află acum pe 6, și la două puncte avans de Poli Iași și FC Botoșani, primele două echipe aflate în afara zonei play-off-ului. Concordia ocupă locul 11, cu 24 de puncte.

Foto Alexandru DOBRE – Mediafax

Concordia: Caparco – Bărboianu (Nivaldo 64′), Marc (Pena 84′), Enza-Yamissi, Fota – Prepeliță, Bucșa – Grădinaru, Bawab (Bud 50′), Bumba – Batin. Antrenor: Ion Moldovan.

Dinamo: Brănescu – Romera, Nedelcearu, Maric, Olteanu – Monroy (D. Popa 46′), Mahlangu – Salomao, Nistor, Pesic (Torje 60′) – Nemec (Palic 80′). Antrenor: Vasile Miriuță.