Primul transfer important pe care îl face Dinamo, după ce a rămas fără acționarul principal! „Câinii” au ajuns la un acord cu francezul care are 85 de meciuri la Guingamp. EXCLUSIV

Catalin Muresanu
Primul transfer important pe care îl face Dinamo, după ce a rămas fără acționarul principal! „Câinii” au ajuns la un acord cu francezul care are 85 de meciuri la Guingamp. EXCLUSIV
Foto Profi Media

Dinamo este tot mai aproape de noi legitimări. Maxime Sivis (26 de ani) este așteptat la București pentru a semna contractul cu roș-albii. „Câinii” trag și de Matias Lacava, iar un alt jucător cu profil ofensiv ar putea fi prezentat, cât mai curând, de conducerea roș-albilor.

Roș-albii au pierdut cu CFR Cluj, 2-3, după ce în prima repriză au condus cu 2-0, iar minusurile din lot au ieșit la suprafață. Fără o bancă solidă și mulți titulari inactivi, în special în partea secundă, Dinamo a fost răpusă în Gruia, din nou, cu un gol încasat în prelungiri. ProSport a  informat, duminică, despre interesul „câinilor” pentru doi jucători străini care ar mai putea rezolva din problemele lui Zeljko Kopic.

Dinamo, acord cu Maxime Sivis. Fundașul dreapta vine de la Guingamp

Este vorba de venezueleanul Matias Lacava (21 de ani), fotbalist cu minute la Copa America, mijlocaș ofensiv care, ultima oară, a evoluat, sub formă de împrumut, la Vizela, formație care a retrogradat din prima ligă portugheză și de Maxime Sivis (26 de ani).

Francezul a îmbrăcat tricoul lui Guingamp în ultimele trei ediții, are peste 80 de meciuri strânse în Ligue 2 și ar veni pentru a acoperi postul de fundaș dreapta, acolo unde Kopic stă, după îndepărtarea veteranului Gabi Moura, doar în Cristi Costin. De altfel, evoluția lui Costin, în prima etapă, a fost ștearsă.

Sivis și-a dat acordul pentru a juca la Dinamo, Lacava în stand- by 

Din informațiile ProSport, Sivis (FOTO JOS) este foarte aproape de o înțelegere cu Dinamo. Reprezentanții jucătorului și fotbalistul care are și cetățenie congoleză și-au dat acordul pentru contractul propus de roș-albi, iar acesta este așteptat la București pentru a parafa înțelegerea.

  • 81 de meciuri a strâns Sivis, în ultimele trei sezoane, în tricoul lui Guingamp, a înscris de 5 ori și a furnizat 8 pase decisive
  • 36 de meciuri a strâns Sivis, sezonul trecut, în toate competițiile 
Maxime Sivis. FOTO. Le Telegramme

Maxime Sivis. FOTO. Le Telegramme

Cât despre Lacava, care are și pașaport spaniol, însă se află sub contract cu Puerto Cabelo, negocierile par mai dificile. Totuși, alături de Sivis, Dinamo poate semna, în orele sau zilele următoare, un alt jucător din străinătate care, la rândul lui, este așteptat la București.

Un fotbalist de profil ofensiv care vine să plombeze problemele din atacul roș-albilor, un fotbalist care va fi adus pentru… a face diferența”, spus sursele ProSport. 

Matias Lacava - sursa foto Instagram

Matias Lacava – sursa foto Instagram

Nicolescu spune că încearcă să rezolve cât ma repede problemele de lot. „Ne mai trebuie câțiva jucători”

A doua zi după meciul cu CFR Cluj, într-o intervenție la Fanatik Superliga, Andrei Nicolescu a admis, din nou, întârzierea legitimărilor și a transmis că întăririle pentru Kopic sunt aproape, țintele fiind jucători de peste hotare.

Suntem în urmă cu 3-4 transferuri și încercăm să rezolvăm cât mai repede, pentru că, poate, s-a văzut și la meciul cu CFR că ne mai trebuie câțiva jucători. Din România este foarte greu, dar nu se știe niciodată. Vedem din piața externă”. – Andrei Ncioelscu, adminsitrator delegat SC Dinamo 1948 SA

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Anunțul momentului! SE RETRAGE din fotbal la 41 de ani, după șase Cupe Mondiale: Am dat TOTUL
Mediafax
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Cancan.ro
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este iubita lui Lamine Yamal. Ines Garcia Santos a dezvăluit cum l-a cunoscut: "Mi-ar plăcea să vă spun că l-am văzut într-un aeroport sau că ne-am ciocnit unul de altul, dar nu!"
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Râzi cu lacrimi
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Descopera.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
S-a decis înlocuirea actorului principal din serialul God of War. Care este motivul
Go4Games
Update surpriză pentru Tesla în România. Grok vine cu modul 18+ și alte personalități AI
Promotor.ro