Poli Iași – Gaz Metan 1-2. Medieșenii mătură tot în play-out. Cum arată clasamentul după ultimele rezultate

Poli Iași - Gaz Metan 1-2. Medieșenii mătură tot în play-out. Cum arată clasamentul după ultimele rezultate
  • Un nou eșec pe toloaca din Copou! Pe un teren demn mai degrabă de liga județeană, Poli Iași a cedat în fața lui Gaz Metan Mediaș, scor 1-2 (0-0), ajungând la al treilea eșec consecutiv pe teren propriu.

Poli Iași trăiește periculos în acest început de play-out. Echipa lui Flavius Stoican a pierdut al treilea meci consecutiv în Copou, 1-2 cu Gaz Metan Mediaș și a coborât pe locul 4 în clasament, având un avans de doar 3 puncte față de locul ce duce la baraj.

Iașiul a făcut un nou meci modest în fața propriilor suporteri, neputință amplificată și de starea jalnică a terenului, de departe cel mai prost din Liga I, de nivelul unei echipe de liga a 3-a!

Prima parte a fost echilibrată, cu un ritm bun, ambele echipe împărțindu-și ocaziile clare. Prima mare oportunitate a aparținut gazdelor, care au trimis balonul în bara transversală prin Moussa Sanoh, în minutul 9, după o deviere cu capul din centrarea lui Nascimento.

În minutul 22, Fofana l-a găsit la post pe Mino, cu o lovitură de cap, după care Iașiul a irosit o nouă mare ocazie (25). Nascimento a bătut bine o lovitură liberă de pe partea dreaptă la colțul lung, Frăsinescu a recentrat în careu, iar Burlacu a ratat nepermis, din cinci metri, singur cu toată poarta în față.
Cinci minute mai târziu a fost rândul oaspeților să rateze deschiderea scorului, elevii lui Edi Iordănescu având o dublă mare ocazie în aceeași fază. Mai întâi portarul Mino a parat „capul” lui Rondon, după care Mihalache a respins de pe linia porții șutul lui Larie, mijlocașul Iașiului menținând tabela intactă până la pauză.

Start perfect de repriză pentru Mediaș

Startul reprizei secunde a fost de coșmar pentru gazde, care au primit două goluri în doar patru minute. În minutul 51, Rondon a deschis scorul cu o lovitură de cap, din centrarea lui Caiado, iar patru minute mai târziu Luis Aurelio a dublat avantajul Mediașului, la capătul unui coontraatac șnur inițiat de Mailat și continuat de Rondon.

Poli a revenit în meci prin golul lui Sanoh (58, lovitură de cap, după o minge șutată în transversală de Nascimento, din lovitură liberă), dar nu a mai avut forța să egaleze, în ciuda dominării din ultima parte a meciului.

Pe lângă problemele mari din ofensivă, ieșenii au avut un obstacol major și în starea gazonului, unul de o calitate jalnică, construcția pe o astfel de tarla, demnă mai degrabă de liga județeană, fiind aproape imposibilă.

Poli Iași a suferit al patrulea eșec în ultimele cinci meciuri, trei dintre ele pe propriul teren și situația se complică tot mai mult în Copou. Dincolo de locul din clasament, jocul echipei lasă mult de dorit, iar antrenorul Flavius Stoican trebuie să schimbe rapid ceva pentru a evita intrarea și mai mult în subsol.

De cealaltă parte, Mediașul lui Iordănescu merge ceas în play-out, arătând de departe cel mai bun fotbal din grupa a doua valorică. Gazul și-a consolidat prima poziție în play-out cu acest succes din Copou, având un avans de trei lungimi față de Dinamo.

Poli Iași – Gaz Metan 1-2 (Sanoh 58 / Rondon 51, Luis Aurelio 55)

• Poli Iași: Ruben Mino – L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Bădic (Enoh 59) – Mihalache, Cioinac – Sanoh, Nascimento (Semedo 59), Sin – Burlacu (Panțîru 72)
  • Rezerve: D. Rusu – Joao Teixeira, Qaka, Bosoi
  • Antrenor: Flavius Stoican
  • Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Andre Micael, Larie, Bușu – Fofana, Aurelio – Mailat (D. Olaru 80), Caiado (M. Constantin 85), Chamed (Ivanov 61) – Rondon
  • Rezerve: Ricardo Batista – Pleașcă, Pedro Mendes, Yazalde
  • Antrenor: Edward Iordănescu

Minutul 90+4: Fluier final. Gaz Metan Mediaș a învins Poli Iași, scor 2-1, astfel că a depășit Dinamo și a devenit lider în playout-ul Ligii 1 Betano. Elevii lui Edi Iordănescu merg perfect în playout, având trei victorii în primele trei etape: 2-0 cu Hermannstadt, 2-1 cu Dinamo și 2-1 cu Poli Iași. Moldovenii au căzut pe 4, după ce FC Voluntari a triumfat la Chiajna. Hermannstadt rămâne pe loc de baraj după această rundă, cu 17 puncte. Dunărea Călărași și Concordia Chiajna se află pe ultimele două poziții, cu 12, respectiv 11 puncte.

Minutul 53: GOOOL Poli Iași! Nascimento a trimis la vinclu, din lovitură liberă, Pleșca a respins în fața porții, iar Sanoh a împins mingea în poarta goală. Moldovenii revin în joc și au timp pentru a răsturna scorul.

Minutul 55: GOOOL Gaz Metan! După o lovitură liberă executată modest de moldoveni, medieșenii au plecat pe contraatac. Rondon i-a trimis lui Aurelio, care a rămas singur cu Rube Mino și a înscris cu mult sânge rece, pentru 1-0.

Minutul 51: GOOOL Gaz Metan! Caiado a centrat din banda stângă, Rondon a reluat cu capul, din șase metri, iar Ruben Mino n-a mai putut face nimic. Mingea s-a oprit în plasa laterală, iar oaspeții trec în avantaj. La acest scor, Gaz Metan redevine lider în playout.

Minutul 46: S-a reluat jocul. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+1: Finalul primei reprize!

Minutul 30: Șansă bună pentru medieșeni! Caiado trimite în careu către Rondon, care reia cu capul la colțul scurt dar Ruben Mino este atent și respinge.

Minutul 19: Burlacu putea trimite puternic spre poarta lui Pleșca. Atacantul împrumutat de U Craiova la Iași încearcă un șut din prima, dar trimite mult pe lângă poarta ardelenilor.

Minutul 1: Fluier de start în Copou!

17:11 Avem echipele de start. Stoican nu e din cale afară de ofensiv, Edward Iordănescu îl ține pe bară pe Darius Olaru.

Gruparea pregătită de Edi Iordănescu este pe locul secund, cu 22 de puncte, în timp ce echipa lui Flavius Stoican este pe poziția a treia cu 20 de puncte. În funcție de rezultatul de duminică, oricare dintre cele două poate deveni lider în playout.

Până la ora meciului, Dinamo este în frunte , cu 22 de puncte. Băieții pregătiți de Mircea Rednic au câștigat vineri, 29 martie, meciul jucat pe stadionul din Ștefan cel Mare în fața celor de la Hermannstadt, scor 2-0.

• Poli Iași și Gaz Metan Mediaș s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon, iar punctele au fost împărțite. Fiecare echipă și-a câștigat meciul jucat pe teren propriu.
  • În 2019, moldovenii au înregistrat trei victorii și patru înfrângeri, în timp ce medieșenii au adunat două succese, trei rezultate de egalitate și au pierdut două partide.
  • În ceea ce privește golurile marcate în acest sezon, Poli Iași stă mai bine, a înscris de 30 de ori, în cele 28 de etape din stagiunea curentă, în timp ce Gaz Metan are cu un gol mai puțin, 29. La goluri primite, moldovenii nu stau bine, au a treia cea mai slabă apărare. 41 de golori au primit băieții lui Stoican în sezonul 2018 -2019, față de Gaz Metan care a încasat 33 de goluri, dintre care 10 din faze fixe.