Partida dintre Petrolul și Gaziantep, încheiată la egalitate, scor 1-1, a trezit și interesul unui club cunoscut din Germania.
Levent Surme, secundul lui Hannover 96, a ținut să urmărească partida din Antalya, mai ales că a fost recent și selecționerul naționalei de tineret a Turciei.
Cele mai multe dintre echipele din Superliga au ales să vină iar în cantonament în Antalya, acolo unde a ajuns și Hannover 96, fosta echipă a lui Gică Popescu și formația unde joacă acum Virgil Ghiță.
După ce au trecut cu 3-0 de Monchengladbach, cei de la Hannover 96 au profitat de ziua mai lejeră, fără vreo partidă amicală, astfel că au venit să vadă amicalul pe care Petrolul l-a jucat pe Gaziantep. Acesta s-a încheiat cu scorul de 1-1, Chică-Roșă reușind să marcheze pentru formația lui Eugen Neagoe.
Secundul lui Virgil Ghiță, Levent Surme, este născut la Istanbul și a rămas în relații apropiate cu unii dintre jucătorii turci, după ce a pregătit recent naționala de tineret a acestei țări.
Ajuns la 42 de ani, Surme a venit la amicalul Petrolului însoțit și de alți oameni de la Hannover 96, echipă care își propune în acest sezon să se bată până la capăt pentru promovarea în Bundesliga. Primele două poziții din liga a doua asigură accesul direct în prima ligă, în timp ce locul al treilea duce la un meci de baraj cu a 16-a formație din Bundesliga.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2Fstaff-Mircea-Lucescu-1400x1050.jpg)
Oamenii lui Mircea Lucescu și cei de la naționalele de tineret ale României au fost și ei la amicalul Petrolului Foto: ProSport
După o perioadă destul de lungă, românii ar putea din nou să fie într-un număr important și în Germania, acolo unde nivelul este extrem de ridicat. Asta chiar și în liga a doua, dovadă rezultatele bune pe care echipele din acest eșalon le obțin în Cupa Germaniei.
Cert este că șefii lui Hannover 96 sunt mulțumiți de evoluțiile lui Virgil Ghiță și „nu este exclus” ca și alți români să joace în următoarea perioadă pentru ultima echipă din cariera lui Gică Popescu.
S-ar putea ca jucătorii tineri din Superliga să fie o țintă pentru un club care strânge peste 40.000 de spectatori la meciurile de pe teren propriu din Zweite Bundesliga.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2Fstaff-Hannover.jpg)
În Germania, chiar și în liga a doua, rolul unui antrenor secund este extrem de important, așa că Levent Surme are o legătură strânsă cu antrenorul principal Christian Titz. Profimedia 06.01.2026