Acasa » Fotbal Intern » „Nu trebuia să-l aduc pe italianul ăla”. Cum justifică Ioan Andone cea mai agitată perioadă din cariera de antrenor. VIDEO EXCLUSIV

„Nu trebuia să-l aduc pe italianul ăla”. Cum justifică Ioan Andone cea mai agitată perioadă din cariera de antrenor. VIDEO EXCLUSIV

Daniel Nazare

Ioan Andone a avut parte la CFR Cluj de o perioadă excelentă în sezonul 2007-1008 când a câștigat și titlul ca tehnician al echipei din Gruia.

A bifatm de altfel, titlul și cupa, acestea fiind primele trofee pe care clubul le-a câștigat în istoria sa, însă a fost demis la începutul sezonului următor pentru rezultate slabe.

Ce spune Ioan Andone despre cea mai agitată perioadă din cariera de antrenor la CFR Cluj

Din acest motiv a ratat celebrul meci AS Roma – CFR Cluj, scor 1-2, din grupele Champions League, ambele goluri fiind marcate de Culio.

Rezultatele slabe din cele patru etape precedente din Liga 1, în care a obținut numai două puncte, i-au fost fatale lui Ioan Andone, care a fost demis, iar în locul lui a fost numit secundul Maurizio Trombetta

„Am avut multe nedreptăți. Asta e una dintre ele, dar e vina mea. Unu: nu trebuia să pierd meciurile alea, al doilea: l-am adus pe antrenorul italian secund. Au fost niște recomandări.

Nu trebuia să-l aduc pe italianul ăla. A avut mare noroc, dar eu am făcut echipa asta. Nu puteam să mai rămân. Dacă nu venea italianul, sigur nu mă schimba”, a recunoscut Ioan Andone la ProSport LIVE.

Ioan Andone a mai antrenat, ulterior, echipa saudită Al Ettifaq în anii 2008-2009, după care a condus, până la 5 noiembrie 2009, echipa de fotbal Al-Ahli Dubai, apoi echipa bulgară ŢSKA Sofia, preluată în 2010. Tot în 2010 a pregătit şi echipele Rapid Bucureşti şi Dinamo Bucureşti, pe aceasta din urmă până în 2011.

În 2012 a revenit, între lunile aprilie şi octombrie, la CFR Cluj, contribuind la câștigarea celui de-al treilea titlu de campioană din istoria echipei clujene.

S-a mai aflat pe băncile tehnice ale echipelor FC Astana (2013), Al-Ettifaq (2014), Apollon Limassol (2014-2015), Fc Aktobe (2015), iar în sezonul 2016-2017, a revenit la Dinamo.

Meci istoric, fără Ioan Andone pe bancă

  • AS Roma – CFR Cluj 1-2, grupele Ligii Campionilor, sezonul 2008/2009
  • AS Roma: Doni – Riise (52′ Totti), Panucci (47′ Loria), Cassetti, Cicinho – Aquilani, De Rossi – Tonetto, J. Baptista, Taddei (77′ Montella) – Vucinic
    Rezerve neutilizate: Artur, Menez, Brighi, Okaka
    Antrenor: Luciano Spalletti
  • CFR Cluj: Stăncioiu – Tony, Cadu, De Sousa, Alvaro Pereira – Dani, Mureșan – Dubarbier (89′ Panin), Trică (67′ Peralta), Culio – Kone
    Rezerve neutilizate: Nuno Claro, Alcantara, Deac, Didi, Diego Ruiz
    Antrenor: Maurizio Trombetta
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]