Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, susține că un posibil meci cu CSA Steaua București nu este posibil în momentul de față în prima ligă, deoarece, adaugă oficialul campioanei, „ne dezafiliază UEFA, că nu e voie cu echipe departamentale în prima ligă”.
Totuși, oficialul și-ar dori o confruntare cu echipa armatei în Cupa României, pentru a vedea cum se împart suporterii la un astfel duel inedit între cele două rivale.
Meme Stoica, „mâna dreaptă” a lui Gigi Becali la FCSB, spune că o posibilă dispută împotriva lui CSA Steaua București este improbabilă în momentul de față pe prima scenă a fotbalului românesc, și asta pentru că, potrivit oficialului campioanei, „ne dezafiliază UEFA, că nu e voie cu echipe departamentale în prima ligă”.
Mihai Stoica abia așteaptă însă o confruntare cu echipa din Ghencea în Cupa României, pentru a observa cât se poate de bine cum se vor împărți fanii celor două echipe, în contextul în care, FCSB a umplut Arena Națională la meciurile europene, și a avut cereri de sute de mii de bilete.
„(n.r. – Ai vreo problemă să îi lase pe CSA să promoveze?) Nu se poate, că ne dezafiliază UEFA, că nu e voie cu echipe departamentale în prima ligă. Eu chiar mi-aș fi dorit să jucăm cu ei prin Cupa României. Să vedem cine vine, cine nu vine. Noi am avut meciuri cu 55.000 de spectatori și 200.000 de cereri de bilete. S-o facă și alții! Și atunci discutăm de valoarea unui brand”, a declarat Mihai Stoica pentru Fanatik.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2FWhatsApp-Image-2025-10-23-at-19.27.19-1400x788.jpeg)
Foto: ProSport
UEFA a modificat pe site-ul oficial la secțiunea „Istorie”, iar în momentul de față, nu FCSB, ci Steaua București are trecut în palmares Cupa Campionilor Europeni câștigată în 1986.
Fanii celor de la Bologna au ținut să sublinieze și mai mult acest lucru, spre iritarea suporterilor FCSb prezenți la meciul direct de pe Arena Națională, din etapa a 3-a a fazei ligii Europea League, și au postat un banner sugestiv în tribune.
„FCSB nu e Steaua”, a fost banner-ul afișat de fanii Bolognei.