VIDEO/ **VEZI AICI parcursul Serbiei din aceste preliminarii!

• Publicat:
  • Actualizat:

Serbia este liderul grupei a 7-a de calificare la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Băieții lui Antic au avut un parcurs foarte bun, cedând o singură dată, la mare luptă, pe Stade de France, scor 1-2.

Serbia – Insulele Feroe 2-0

Adversarii de sâmbătă s-au urnit destul de greu, învingând cu doar 2-0 modesta formație a Insulelor Feroe.

Deși a controlat clar partida, Serbia și-a nemulțumit fanii, ratând mult și făcând în majoritatea timpului un meci sub așteptări. Șansa elevilor lui Antic a fost ajutorul involuntar primit de la fundașul Jon Roj Jacobsen, care, în minutul 29, a deviat în propria-i poartă, e drept, pe fondul unei presiuni tot mai crescute a gazdelor.

Însă Zigic, Pantelic, Dejan Stankovic sau Tosic au irosit apoi ocazii mari, iar portarul Mikkelsen s-a dovedit și el, în câteva rânduri, extrem de inspirat. Serbia pornește cu o victorie, dar una deloc convingătoare, și deocamdată nu se vede niciun semn de reviriment al plavilor sub conducerea lui Antic. Sârbii au câștigat până la urmă cu 2-0, vedeta Zigic stabilind scorul final în minutul 87.

Formația Serbiei

Vladimir DISLJENKOVIC -  Antonio RUKAVINA, Ivica DRAGUTINOVIC, Nemanja VIDIC,  Ivan OBRADOVIC (Danko LAZOVIC ’56 ) -  Milos KRASIC, Dejan STANKOVIC (C), Nenad MILIJAS (Sasa ILIC ‘ 61), Zoran TOSIC ( Bosko JANKOVIC ‘ 76 ) 17 – Nikola ZIGIC,  Marko PANTELIC

Franța – Serbia 2-1

După un început neconcludent, sârbii s-au deplasat pe Saint Dennis pentru a ține piept formației lui Domenech.

După o primă repriză în care s-au luptat de la egal la egal cu Henry și Benzema, fotbaliștii din țara vecină au avut un start slab de repriză secundă. Henry, în minutul 54 și Anelka, în minutul 64 păreau că au decis meciul în favoarea gazdelor.

Dar Ivanovic a readus speranța în tabăra elevilor lui Antic, cu un sfert de oră înainte de final. Chiar dacă pe final au presat, oaspeții nu au reușit să schimbe soarta întâlnirii.

Stojkovici – Ivanovici, Vidici, Krstajici, Tosici – Jankovici, Stankovici (Kacar ‘4), Kuzmanovici, Ergici (Zigici ’57) – Pantelici, Sulejmani (Krasici ’69)

Serbia – Lituania 3-0

În cel de-al treilea meci al preliminariilor, sârbii au primit acasă, pe `Maracana` in Belgrad vizita surprizei Lituania. Puși în gardă de victoria neverosimilă a lui Stankevicius & co la Cluj, sârbii i-au luat tare pe baltici. Ivanovic a deschis scorul repede, în minutul 6.

Partida s-a jucat într-o singură direcție, tăvălugul sârb năpustindu-se asupra porții lui Karcermaskas. Krasic a dublat avantajul în minutul 34, după ce gazdele au ratat o mulțime de alte ocazii.
În partea secundă formația lui Antic a redus motoarele și a mai punctat o singură dată, în minutul 82, prin Zigic.

După acest al treilea meci, Serbia acumulase 6 puncte și urcase pe locul I în grupă.

Stojkovic – Ivanovic, Vidic, Dragutinovic (Krstajic 24), Obradovic – Krasic (Jankovic 72), Milijas, Stankovic – M. Jovanovic, Zigic, Pantelic (Kuzmanovic 56)

Austria – Serbia 1-3

Meciul dintre Austria și Serbia a început exploziv! Elevii lui Karel Bruckner nici nu au intrat bine pe teren, că sârbii deja presau și atacau periculos.

După câteva atacuri amenințătoare, Serbia a dat lovitura prin șutul de la douăzeci de metri al lui Milos Krasic (’16) și a preluat conducerea pe tabelă. Bruckner a mutat imediat introducându-l pe Gercaliu în locul lui Stranzl. Însă acesta nici nu a intrat bine pe teren că și-a văzut echipa condusă cu 2-0 la pătrunderea lui Pantelic, soldată cu un șut în bară ajuns cu noroc la Jovanovic (’20).

Spre deosebire de meciul României cu Franța, sârbii au continuat să apese pedala de accelerație și au mai marcat o dată prin Obradovic. Acesta a driblat câțiva jucători la marginea careului și apoi și-a încercat norocul cu un șut plasat la colțul lung (’25). 3-0 și finalul de repriză nu mai aduce decât o fază controversată în careul Serbiei, la care centralul Riley îi refuză un penalty clar lui Garics.

Austria nu a reușit mare lucru în mitanul secund. Jocul a fost calm, cu ocazii rare, și de o parte și de cealaltă. Cu unsprezece minute înainte de final, Janko a marcat golul de onoare. Un gol care a mai adus ceva speranțe pe "Ernst Happel", austriecii forțând însă în van înscrierea unui alt gol până la finalul partidei.

Vladimir Stojkovic -  Aleksandar Lukovic, Nemanja Vidic, Branislav Ivanovic, Ivan Obradovic – Dejan Stankovic, Nenad Milijas – Milos Krasic, Marko Pantelic, Milan Jovanovic – Nikola Zigic.