Unde am pierdut meciul? La Moruţan sau la Andrei Vlad sau la Stoichiţă, ”antrenorul” din lojă? Trei întrebări după ratarea calificării la Campionatul European Under 19

27 mar 2018 16301 afişări Nationala

România U19 a pierdut dramatic şansa de a merge la Campionatul European din 2018. Puştii conduşi pe teren de căpitanul Vlad Dragomir au pierdut cu 2-1 în ultimele momente ale meciului decisiv cu Ucraina, partidă în care ne-ar fi mulţumit şi un rezultat de egalitate. Deşi a condus cu 1-0 în minutul 77 după golul lui Moruţan, ucrainenii au revenit pe final prin Safranov şi prin Bondar. O serie neplăcută de evenimente a dus la eliminarea tristă, iar microbiştii români au criticat aspru în spaţiul online prestaţia fotbaliştilor cu pretenţii.

Moruţan, la un pas să fie erou! Însă nu a fost cazul. Fotbalistul care a fost transferat de FCSB de la FC Botoşani a înscris în minutul 77, însă a făcut un gest greu de explicat imediat după reuşită. Mijlocaşul care avea un cartonaş galben şi-a scos tricoul în momentul de bucurie şi a fost eliminat cu 13 minute înainte de finalul timpului regulamentar, facilitând revenirea ucrainenilor.

Andrei Vlad, gafă ca la FCSB. Portarul României, fotbalist al FCSB-ului, a comis o greşeală asemănătoare cu cea din meciul echipei sale cu CFR Cluj, iar Ucraina a putut egala. Deşi a avut intervenţii salvatoare atât la finalul primei reprize, cât şi în timpul reprizei secunde, portarul a fost vinovat clar la o minge nu foarte dificilă, minge la care a ratat intervenţia şi le-a permis oaspeţilor să intre în joc.

Banca, fără reacţie după eliminare! Adrian Boingiu nu a putut controla finalul dificil de meci, perioada de după eliminarea lui Moruţan. Selecţionerul a părut depăşit de evenimente, echipa nu s-a putut organiza pentru a rezista atacurilor ucrainenilor şi nu a putut alglomera spaţiile din faţa careului şi din benzi, pentru a nu permite centrările. La haos a contribuit inclusiv Mihai Stoichiţă, reprezentantul Federaţiei, om care ţipa din înaltul tribunei la jucătorii României.