Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Surpriză! Mircea Lucescu a plecat oficial de la naționala României, dar nu și din FRF!

Surpriză! Mircea Lucescu a plecat oficial de la naționala României, dar nu și din FRF!

Cristian Hitruc
Surpriză! Mircea Lucescu a plecat oficial de la naționala României, dar nu și din FRF!

Mircea Lucescu a plecat oficial de la echipa națională a României, iar acest lucru a fost comunicat de Federația Română de Fotbal, printr-un mesaj transmis în mediul online.

În perioada în care „Il Luce” a stat pe banca primei reprezentative, „Tricolorii” au înregistrat 11 victorii, un rezultat de egalitate și șase înfrângeri.

Mircea Lucescu s-a despărțit oficial de echipa națională

În cursul zilei de joi, 2 aprilie 2026, Federația Română de Fotbal a anunțat că Mircea Lucescu s-a despărțit oficial de echipa națională a României. Sub comanda lui, „Tricolorii” au înregistrat 11 victorii, un rezultat de egalitate și 11 înfrângeri.

Răzvan Burleanu, președintele FRF, a transmis un mesaj special pentru „Il Luce”, prin care a ținut să își arate aprecierea față de experimentatul tehnician, despre care spune că „a venit să dea totul pentru România”.

„Domnul Mircea Lucescu a acceptat această provocare și a venit să dea totul pentru România, dând dovadă de o pasiune și o dedicare fără margini. Prin efortul său neobosit și devotamentul arătat în fiecare moment, a demonstrat ce înseamnă dragostea adevărată pentru Echipa Națională și pentru fotbal, câștigând astfel respectul și recunoștința noastră, a tuturor iubitorilor de fotbal”, a declarat Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal.

Sub conducerea lui Mircea Lucescu, echipa națională a României a reușit o campanie foarte bună în Liga Națiunilor, în urma căreia prima reprezentativă a ajuns la barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026. Cu toate acestea, „Il Luce” nu a reușit să califice echipa la turneul final care se va disputa în SUA, Mexic și Canada.

Mircea Lucescu poate primi un post în FRF

Chiar dacă s-a despărțit de echipa națională a României, Mircea Lucescu poate face parte din echipa administrativă a Federației Române de Fotbal, a transmis Răzvan Burleanu.

„Îl așteptăm pe domnul Lucescu într-un rol nou, în lunile următoare, la nivelul FRF, pentru ca fotbalul românesc să beneficieze de toată cunoașterea pe care domnul Lucescu a acumulat-o în cariera dânsului, astfel încât să putem să ne pregătim și mai bine antrenorii și jucătorii”, a mai spus Răzvan Burleanu.

Parteneri
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Mediafax
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Cancan.ro
O româncă de 17 ani, protagonista uneia dintre cele mai spectaculoase campanii publicitare internaționale alături de Usain Bolt
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Râzi cu lacrimi
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Descopera.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Promotor.ro