Sânmărtean, magicianul lui Piţurcă. Reacţia comentatorilor unguri după sarabanda de driblinguri care a pus la pământ 4 adversari

12 oct 2014 25535 afişări Nationala

Lucian Sânmărtean a fost convocat de Victor Piţurcă pentru meciul cu Ungaria din preliminariile CE 2016. Trimis pe teren încă din primul minut al meciului de pe Naţional Arena, mijlocaşul Stelei a fost cel mai bun jucător al României în prima repriză.

Jucătorul de 34 ani s-a aflat în centrul mai multor faze de efect care i-au lăsat pe comentatorii de la MTV1, televiziunea care transmite meciul în Ungaria, fără replică.

Călin Mateş, unul dintre cei mai activi oameni din social-media, a urmărit meciul România - Ungaria la MTV 1, televiziunea publică din Ungaria. Acesta a relatat ce au spus comentatorii unguri la fiecare fază importantă.

”Na, acuma ne-a cam rezolvat Sânmărtean la faza asta”, au spus comentatorii, conform lui Mateş,  la faza din minutul 35 când Sânmărtean a înşirat patru adversari.

8 selecţii are Sânmărtean la echipa naţională a României

România a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susţinut, sâmbătă, pe Arena Naţională, în compania Ungariei, în etapa a doua grupei F din preliminariile Euro-2016. Golurile partidei au fost marcate de Rusescu '44, respectiv Dzsudzsak '82.