România U19 s-a răzbunat pe Azerbaijan pentru ratarea calificării la EURO. Mihăilă a fost MVP-ul partidei, în ultima etapă a Turului de Elită

26 mar 2019 4381 afişări Nationala

Echipa U19 a României a obţinut primul succes la Turul de Elită din Rusia, în ultima etapă, scor 4-0 în faţa Azerbaijanului. Primele trei goluri au fost marcate până în minutul 29, iar al patrulea în minutul 90+3. În ciuda acestui succes, tricolorii pregătiţi de Daniel Oprescu au ratat prezenţa la Campionatul European din vară.

Tricolorii au rezolvat rapid ultimum meci din grupă. Perla Craiovei, Valentin Mihăilă, a reuşit o dublă în primele 20 de minute. Pe fondul unui joc mult mai relaxat, Rus a dus scorul la 3-0, în minutul 29. S-a terminat 4-0, după ce Ţîrlea a înscris în prelungiri. România U19 a încheiat cu un succes Turul de Elită din Rusia.

Echipa Româniai U19 vs Azerbaijan: Târnovanu - A. Rus, Screciu, Manolache, S. Şerban - M. Şerban, D. Toma (Chiriac 84) - Horşia (Ehmann 90+2), Sefer (Ţîrlea 73), Mihăilă (Mitruscsak 90+2) - Banyoi (R. Baicu 73)
Selecţioner: Daniel Oprescu

În celelalte două jocuri, România a pierdut cu Irlanda, scor 5-0, şi a obţinut un egal în meciul cu Rusia, scor 0-0. În celălalt meci al grupei, Irlanda a învins Rusia, scor 2-0, astfel că a terminat cu punctaj maxim şi s-a calificat la EURO. România a încheiat grupa pe locul secund, cu patru puncte. Rusia s-a clasat pe 3, cu două puncte, iar Azerbaijan a terminat pe ultima poziţie, cu un punct.

Lotul României U19 de la Turul de Elită

Portari: Ştefan Târnovanu (Sportul Snagov), Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaş), David Duţu (SC Popeşti-Leordeni)

Fundaşi: Andrei Rus (SCM Gloria Buzău), Alexandru Ţîrlea (Real Madrid), Vladimir Screciu (RC Genk), Marius Leca (FC Viitorul), Antonio Manolache (ACS Poli Timişoara), Marco Ehmann (ASSCS Farul Constanţa), Sorin Şerban (CS Minaur Baia Mare), Rareş Ispas (CFR Cluj)

Mijlocaşi: Marian Şerban (CS Mioveni), Daniel Toma (ASSCS Farul Constanţa), Radu Chiriac (AFC Astra), Raoul Baicu (U Craiova 1948 CS SA), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Antonio Sefer (Fotbal Club Rapid), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 CS SA), Ovidiu Horşia (Academica Clinceni)

Atacanţi: Andrei Banyoi (Şoimii Lipova), Leonardo Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmaţiei)