România - Metaloglobus 5-1, într-un 'joc şcoală'. Triplă Marica, Chiţu în mare formă: două pase decisive

1 iun 2013 5713 afişări Nationala

Naţionala lui Piţurcă a pregătit amicalul cu Trinidad Tobago, de marţi, printr-un joc şcoală, disputat în compania formaţiei de liga a III-a, Metaloglobus.

Partida începută la 11:30 s-a terminat cu scorul de 5-1 în favoarea lui Lobonţ&Co, fiind o repetiţie reuşită pentru mulţi dintre fotbaliştii care nu au apucat până acum să evolueze împreună pentru prima reprezentativă. Mai mult, tricolorii au exersat foarte multe faze fixe, e adevărat, în compania unei formaţii modeste.

La pauză tricolorii au condus cu 3-0, după golurile marcate de Marica (2) şi Stancu, pentru ca în repriza secundă să mai reuşească doar două goluri: Marica a mărit avantajul, bifând tripla, în timp ce Nistor şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

De notat că selecţionerul a trimis în teren o formulă foarte apropiată de "echipa tip" pe care o va folosi în disputa cu formaţia din America Centrală; din aceasta au făcut parte şi "pariurile" lui Piţurcă, tinerii Stoian (Chievo) şi Aurelian Chiţu (Viitorul).

De altfel, tânărul fotbalist crescut de Hagi a fost unul dintre cei mai activi jucători în prima parte, pe lângă şarjele ofensive, el contribuind direct, prin pase decisive, la primul gol al lui Marica, dar şi la cel marcat de "Motanul" Stancu. Jucătorul lui Orduspor a fost, la rândul său, extrem de concentrat, reuşind mai multe acţiuni personale.

România - Metaloglobus 5-1

Echipa României în prima repriză: Lobonţ - Măţel, Luchin, Goian, Raţ - Lazăr, N. Grigore - Chiţu, Stancu, Stoian - Marica.

Echipa României în repriza secundă: Lung - Luchin, Găman, Goian, Vlad - D. Grigore, Nistor - Măţel, Stancu, Stoian - Marica.