Radu Banciu îl face praf pe Edi Iordănescu: „Cât de bou să fii? Transmitem asta tuturor tolomacilor care se cred antrenori”

Bogdan Savin
Radu Banciu îl face praf pe Edi Iordănescu: „Cât de bou să fii? Transmitem asta tuturor tolomacilor care se cred antrenori”
Radu Banciu crede că selecționerul României Edi Iordănescu este un bou pentru că ia notițe în timpul meciurilor, așa cum a făcut cu Grecia

Radu Banciu, realizator tv, l-a atacat pe Edi Iordănescu după debutul acestuia ca selecționer. Jurnalistul l-a criticat pe antrenorul de 43 de ani pentru faptul că în timpul meciului își lua notițe.

Banciu consideră acest gest unul nepotrivit în condițiile în care tehnologia oferă statistici complexe în timp real. „Titi Teaşcă, în anii 1960-1970, avea dreptul să ia notiţe” a comentat acesta și a lansat o ironie: „Treci nişte numere de telefon să nu uiţi să suni vreo mândră”.

Edward Iordănescu a debutat cu un eșec pe banca „tricolorilor”, România – Grecia, 0-1, unicul gol fiind înscris de Andreas Bouchalakis (39).

Radu Banciu îl face praf pe Edi Iordănescu: „Cât de bou să fii? Transmitem asta tuturor tolomacilor care se cred antrenori”

Înaintea amicalului cu Grecia, Radu Banciu a presimțit eșecul lui Edi Iordănescu: „Nota 4, nu mă interesează cu cine joacă, în ce culori sau care e terenul”.

Acum urmează meciul de verificare Israel – România, duel ce are loc marți, 29 martie, de la ora 20:45.

„Primul meci al lui Edi a fost şi antepenultimul, acest 0-1 cu Grecia. O echipă neînmatriculată, care nu există nici ca turism, nici ca fotbal. O naţională searbădă, fără logică, necalificată pe niciunde. Ei bine, Edi a pierdut. Cu notiţele alea ale lui din vremea lui Teaşcă. Titi Teaşcă, în anii 1960-1970, avea dreptul să ia notiţe. Pentru că, dacă nu venea ziarul Sportul a doua zi la chioşc, nu aveai echipa. Urla după aia Teaşcă la jucători. Atunci era normal să iei notiţe. Dar azi cum să iei? Când toate statisticile vin într-o secundă. La ce ţi-ar mai trebui notiţele respective? Sau joacă X şi 0? Cât de bou să fii să mai iei notiţe? Sau e atât de insuportabil fotbalul pe care-l produci încât nu te poţi uita la el?

Transmitem asta tuturor tolomacilor care se cred antrenori. Nu mai ai pentru ce să iei notiţe. Ce scrii tu nu are nicio valoare. Poţi fi subiectiv, prost, neinstruit. Pe când statistica nu e! Şi acolo ai toate detaliile: cât a fugit în stânga, în dreapta, cât a slăbit, cât s-a îngrăşat, ce a citit în timpul meciului. Prostiile pe care le scrii tu nu au nicio importanţă. Dacă vrei, într-adevăr, să-ţi conduci echipa spre ceva. Rămâne o enigmă pentru ce mai notează aceşti antrenori. Ăsta este, domnule Burleanu, selecţionerul pe care l-aţi ales cu Stoichiţă. V-aţi dus în toată lumea şi v-aţi oprit la Edi, care ce face? Ia notiţe! Un meci România – Grecia merită mai mult de două rânduri? Nu, bineînţeles! Trăiţi într-o lume pe care nu o înţelegeţi. Du-te la CSM Reşiţa şi antrenează, nu ai ce căuta la naţională! Ăla îţi ia imagini şi statistici din dronă şi tu stai să notezi tâmpenii pe carneţel? Sau treci nişte numere de telefon să nu uiţi să suni vreo mândră..”, a declarat Radu Banciu la Look Sport+.

 

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Anunțul momentului! SE RETRAGE din fotbal la 41 de ani, după șase Cupe Mondiale: Am dat TOTUL
Mediafax
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Cancan.ro
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este iubita lui Lamine Yamal. Ines Garcia Santos a dezvăluit cum l-a cunoscut: "Mi-ar plăcea să vă spun că l-am văzut într-un aeroport sau că ne-am ciocnit unul de altul, dar nu!"
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Râzi cu lacrimi
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Descopera.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
S-a decis înlocuirea actorului principal din serialul God of War. Care este motivul
Go4Games
Update surpriză pentru Tesla în România. Grok vine cu modul 18+ și alte personalități AI
Promotor.ro