Moment inedit în meciul România – Grecia. Florin Niță a jucat în prima repriză cu ghete diferite. Motivul portarului | FOTO

Moment inedit în meciul România - Grecia. Florin Niță a jucat în prima repriză cu ghete diferite. Motivul portarului | FOTO

România a pierdut amicalul de pe stadionul Ghencea împotriva Greciei, scor 1-0, la meciul de debut al lui Edi Iordănescu pe banca tehnică a naționalei.

Tricolorii nu au avut ocazii mari de gol, iar Grecia putea să se detașeze, mai ales că au avut și un gol anulat din cauza arbitrajului video.

Partida care a marcat startul mandatului noului selecționer nu a scăpat și de momente inedite, în prim-plan fiind portarul Florin Niță.

Florin Niță a purtat o gheată roșie și una albastră în prima repriză din România – Grecia

Între golul anulat de arbitrajul video și golul marcat de Grecia în poarta României, Florin Niță a oferit un moment mai „bizar”.

La mijlocul primei reprize, în minutul 29, goalkeeper-ul tricolorilor și-a schimbat gheata stângă deoarece nu se simțea confortabil cu prima încălțată, iar pentru a nu pierde prea mult timp, a schimbat o singură gheată. Așa că tot restul primei reprize Niță a jucat cu două perechi de ghete diferite, una roșie și una albastră.

Acest moment a durat doar până la finalul primei reprize, revenit de la cabine portarul Spartei Praga s-a întors cu ghete de aceeași culoare.

Ghetele lui Florin Niță în prima repriză a meciului România – Grecia. Sursă foto: Sport.ro

13 meciuri are Florin Niță la echipa națională pentru care a debutat în septembrie 2017.

Edi Iordănescu, prima reacție după debutul ca selecționer

Chiar dacă a pierdut, Iordănescu jr consideră că testul contra Greciei a fost unul foarte util și continuă să fie critic la adresa sa și a echipei.

Selecționerul care s-a aflat la debutul pentru echipa națională a spus despre jucătorii săi că mai au mult de muncit.

„Un test foarte util. Îmi pare rău de aceste probleme, pentru că ne-au stricat planul. Nu a fost ușor, dar îmi doream un test cu o echipă de nivelul Greciei. Le-am văzut toate jocurile din preliminarii. E o echipă de un nivel bun, și astăzi a demonstrat asta. Prima concluzie și cea mai puternică e că avem cu adevărat de muncă!

Nu am intrat cu tonusul potrivit. Nu am avut circulația mingii, mobilitate suficientă. Când am accelerat puțin am creat situații. În repriza a doua, au fost anumite discuții la pauză, am încercat să îi stimulez, să facem unele corecții. Repriza a doua a fost mult mai aproape față de ce ne dorim. Cu puțină șansă, puteam să marcăm pe final”, a declarat Edi Iordănescu după eșecul contra Greciei.