Mircea Sandu avertizează federația în privința numirii lui Iohannis în fruntea statutului: „Politicul poate influența multe lucruri, e posibil să se producă anumite mișcări de trupe”

Mircea Sandu, fostul președinte al Federației Române de Fotbal, a vorbit de la Geneva despre calificarea naționalei la Campionatul European din 2016, despre alegerea lui Klaus Iohannis în funcția de președinte a României, dar și despre grațierea lui Gică Popescu, una care nu poate fi făcută, dat fiind faptul că astăzi se va vota împotriva Legii amnistiei și grațierii: "În mod normal, calificarea este tranșată. Asta doar dacă nu ne încurcăm și noi ca grecii cu Feroe sau ca bulgarii cu Malta. Ar fi rușinos!", a declarat Sandu. România se află pe primul loc în Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European, cu 10 puncte adunate în cele patru meciuri din 2014, înregistrând trei victorii și un singur egal.
Mircea Sandu avertizează federația în privința numirii lui Iohannis în fruntea statutului: "Politicul poate influența multe lucruri, e posibil să se producă anumite mișcări de trupe"

Mircea Sandu, fostul președinte al Federației Române de Fotbal, a vorbit de la Geneva despre calificarea naționalei la Campionatul European din 2016, despre alegerea lui Klaus Iohannis în funcția de președinte a României, dar și despre grațierea lui Gică Popescu, una care nu poate fi făcută decât de Traian Băsescu, dat fiind faptul că astăzi se va vota împotriva Legii amnistiei și grațierii: „În mod normal, calificarea este tranșată. Asta doar dacă nu ne încurcăm și noi ca grecii cu Feroe sau ca bulgarii cu Malta. Ar fi rușinos!”, a declarat Sandu. România se află pe primul loc în Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European, cu 10 puncte adunate în cele patru meciuri din 2014, înregistrând trei victorii și un singur egal.

Duminică, românii l-au ales președinte pe Klaus Iohannis în dauna liderului PSD, Victor Ponta, cel care, de-a lungul timpului a influențat fenomenul sportiv. Mircea Sandu este de părere că și FRF-ul se numără printre instituțiile care pot avea probleme în noul context politic: „E posibil să se producă anumite mișcări de trupe. Politicul poate influența anumite lucruri, dar singurul organism care decide este Adunarea Generală”.

Mircea Sandu a făcut un apel către Traian Băsescu, cel al cărui mandat se încheie pe data de 21 decembrie, de a-l grația pe Gică Popescu, cel care a fost condamnat în cazul „Dosarul Transferurilor” la trei ani și o lună de închisoare. Fostul internațional își ispășește pedeapsa în penitenciarul Rahova: „M-as bucura dacă, pe final de mandat, președintele Traian Băsescu ar analiza mai profund situația și l-ar elibera pe Popescu”. Marți se va vota în Parlament împotriva Legii amnistiei și grațierii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]