Acasa » Fotbal Intern » Naționala » „Mircea Lucescu va fi director tehnic!”. A venit anunțul de la oficialul FRF

„Mircea Lucescu va fi director tehnic!”. A venit anunțul de la oficialul FRF

Cristian Hitruc
„Mircea Lucescu va fi director tehnic!”. A venit anunțul de la oficialul FRF
SURSĂ: Sportpictures 30.03.2026

Problemele de sănătate au făcut ca Mircea Lucescu să se despartă mai devreme de echipa națională a României, iar Mihai Stoichiță a făcut un anunț despre viitorul experimentatului tehnician.

Directorul tehnic al Federației Române de Fotbal consideră că „Il Luce” poate ocupa o funcție importantă în cadrul unui club de fotbal, întrucât „nu se poate despărți de fotbal”.

Mihai Stoichiță, anunț despre viitorul lui Mircea Lucescu

Mircea Lucescu nu va sta pe banca tehnică a echipei naționale a României la meciul cu Slovacia, programat marți, 31 martie 2026, din cauza problemelor de sănătate. Astfel, experimentatul tehnician își încheie mai devreme mandatul la cârma primei reprezentative. Acum, Mihai Stoichiță, director tehnic al FRF, a făcut un anunț despre viitorul lui „Il Luce” și crede că acesta nu poate sta departe de fotbal. Astfel, nu ar fi de mirare ca selecționerul să ocupe un post important în cadrul unui club, susține Stoichiță.

„Atmosfera a fost una decentă. Nu am mai discutat despre acest subiect. Nu e plăcut, normal. Așteptăm și noi vești. El ne spune că este bine, glumește. Îți dai seama că greul a trecut. Să dea Dumnezeu să meargă înainte. Viața merge înainte în orice situație. Nu e plăcut, dar nu e o nenorocire. Nea Mircea a trecut peste și asta e important. Noi trebuie să ne întoarcem la lucrurile de zi cu zi. A avut marele noroc că nu era singur în camera lui. Asta e marele noroc. Vreau să remarc și aportul medicilor naționalei. Au fost profesioniști.

A fost un episod. Se pune la punct medicamentos. Nu sunt eu doctor. Viața merge înainte. Ce poți să faci altceva decât să mergi înainte? El alege cum își construiește de acum viața. Eu am fost și prietenul, și adversarul lui Mircea Lucescu. E greu de dat o prognoză. Din ce am observat cât timp a fost aici, eu cred că nu se poate despărți de fotbal. Nu mi s-ar părea ieșit din comun să îl vedem director tehnic la vreo echipă. Pentru asta trăiește el”, a declarat Mihai Stoichiță, conform fanatik.ro.

Jerry Gane pregătește meciul împreună cu Mircea Lucescu

Chiar dacă se află în spital, Mircea Lucescu îi oferă sfaturi lui Jerry Gane, cel care pregătește meciul cu Slovacia, a precizat Mihai Stoichiță.

„În primul rând, e bine că băieții și-au revenit. A fost un șoc pentru ei. Lucescu e bine. Am vorbit cu el acum o oră. Se interesează de echipă, ce e cu echipa. Vorbește cu Jerry. Pregătesc împreună jocul de mâine seară. M-a întrebat foarte mult de echipele naționale de juniori. Era foarte curios de meciurile lor. M-am bucurat foarte mult. Face investigații specifice acestui episod. Va merge acasă. E foarte bine în legătură cu selecționerul.

Noi facem un program normal de meci. O să aibă băieții o plimbare în jurul hotelului. E cam frig afară, sunt vreo 7-8 grade. Va urma o ședință pentru meciul cu Slovacia, antrenamentul oficial. Programul este unul normal. Nu este nicio noutate. Nu o să fie ușor. Băieții o să se detașeze de lucrul acesta. Te gândești la ce ai de făcut acolo. Sunt profesioniști. Îi poți aduce o mulțumire lui Lucescu cu un joc bun. Vrei, nu vrei, trebuie să îți revii. Încerci să fii pe linia de plutire. Asta e. Bine că Lucescu e bine”, a mai spus Mihai Stoichiță, conform sursei menționate anterior.