Mircea Lucescu are o cerință incredibilă pentru cluburile din Superliga, chiar după remiza înregistrată de echipa națională a României, în Cipru, scor 2-2.
Selecționerul a transmis un mesaj clar pentru toate echipele din prima ligă și a cerut ca acestea să renunțe la fotbaliștii străini și să opteze pentru jucători de la noi din țară.
România a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, în Cipru, în etapa a cincea a grupei H din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2026. Astfel, „tricolorii” mai păstrează doar șanse teoretice de calificare la turneul final, iar selecționerul Mircea Lucescu a avut o cerință incredibilă pentru cluburile din Superliga.
„Il Luce” a transmis un mesaj clar pentru toate echipele de la noi din țară și a cerut ca acestea să renunțe la fotbaliștii străini. Totodată, experimentatul antrenor își dorește ca formațiile din Superliga României să se bazeze, din ce în ce mai mult, pe fotbaliști de la noi din țară.
„Intraseră într-o panică. Atitudinea generală era cea care trebuia să fie schimbată. Ăștia suntem noi românii, nu intrăm la o bătaie directă. Noi suntem mai inteligenți. Noi eram considerați brazilienii Europei. N-am mai antrenat lucrul ăsta. Ucraina venea de unde venea. Se poate face, avem calitate, avem tot ce ne trebuie pentru a reuși.
Cluburile să renunțe la atâția străini… S-a accidentat Bîrligea, nu? N-am găsit un vârf de atac în campionatul României. Pușcaș nu avea echipă, Alibec nu juca. Trebuie să ne susținem reciproc, să ne stimulăm reciproc”, a declarat Mircea Lucescu, la DigiSport.
Mircea Lucescu a vorbit și despre motivul pentru care România nu a reușit să se impună în Cipru, chiar dacă a condus cu scorul de 2-0, grație golurilor marcate de Denis Drăguș. Selecționerul consideră că presiunea și-a spus cuvântul, întrucât fotbaliștii nu au putut gestiona așa cum trebuia un meci atât de important.
„Eu am o foarte mare încredere în băieții ăștia. Ieri au cedat din punct de vedere al presiunii. Tot ceea ce apare în mass media, toate porcăriile care se scriu îi influențează. Dați exemplu că puteți susține această echipă. Nu încerc să mă justific pe mine. Este o schimbare de generații, eu am fost sentimental”, a mai precizat Mircea Lucescu, conform sursei menționate anterior.