Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Mircea Lucescu, anunț bombă! Moldovan e out de la națională: „Am făcut o greșeală cu el”. Cei 3 din care alege înlocuitorul

Mircea Lucescu, anunț bombă! Moldovan e out de la națională: „Am făcut o greșeală cu el”. Cei 3 din care alege înlocuitorul

Andrei Ducman
26 sept. 2025, 16:01, Naționala
Mircea Lucescu, anunț bombă! Moldovan e out de la națională: „Am făcut o greșeală cu el”. Cei 3 din care alege înlocuitorul
Foto: Sport Pictures

Mircea Lucescu a făcut un anunț surprinzător cu privire la viitorul lui Horațiu Moldovan la echipa națională. Selecționerul admite că a făcut o greșeală prin convocarea și titularizarea portarului lui Real Oviedo, care nu joacă pentru echipa de club. Acum, „Il Luce” are trei posibili înlocuitori.

Ștefan Târnovanu, MVP-ul serii pentru FCSB în UEFA Europa League, ar putea primi o șansă nesperată de la Mircea Lucescu. Actualul selecționer al echipei naționale a României i-a urmărit prestația din meciul cu Go Ahead Eagles și ia în calcul o titularizare a sa sub „tricolor”, în locul lui Horațiu Moldovan, care a intrat în dizgrație.

Ștefan Târnovanu, posibilul înlocuitor al lui Mircea Lucescu pentru Horațiu Moldovan

Cum prestațiile lui Horațiu Moldovan sub „tricolor” au fost ezitante din cauza lipsei de minute la nivel de club, Ștefan Târnovanu ar putea profita și să fie noul titular al naționalei. Mircea Lucescu a spus că va alege dintre el, Ionuț Radu și Răzvan Sava, care este succesorul portarului lui Real Oviedo.

„Eu am făcut o greșeală cu Moldovan. El era sufletul acestei echipe în perioada de calificare. Am făcut o greșeală. Un portar care nu apără are dificultăți. Vom vedea. Târnovanu a arătat bine într-un meci. Să vedem partidele următoare.

Sunt 3 jucători care concurează: Târnovanu, Ionuț Radu și Sava. Toți 3 sunt titulari. Vom vedea. În meciul de aseară, Târnovanu a salvat rezultatul. Să sperăm că va continua la fel și în următoarele meciuri. Vom vedea”, a explicat Mircea Lucescu la Fanatik.

Horațiu Moldovan a greșit flagrant în meciul cu Canada, atunci când a încercat să dribleze un atacant nord-american, dar a eșuat. Acesta i-a furat mingea și a împins-o în plasa porții. După meci, portarul a fost aspru criticat de multe voci din fotbalul românesc, care au cerut să fie lăsat pe bancă pentru un goalkeeper mai în formă.

Horațiu Moldovan, rezervă de lux la Real Oviedo

Împrumutat de Atletico Madrid la Real Oviedo cu speranța că va prinde mai multe minute, Horațiu Moldovan nu a impresionat staff-ul nou-promovatei și a privit doar de pe banca de rezerve primele 6 meciuri. Titularul în poarta lui Oviedo este Aaron Escandell, un portar de 29 de ani care a mai jucat pentru Las Palmas, Cartagena și Granada.

În cel mai recent meci al formației lui Horațiu Moldovan, românul a stat pe bancă împotriva celor de la FC Barcelona, într-un adevărat „thriller”. Catalanii au întors scorul în repriza a doua, după ce Oviedo a intrat la pauză cu 1-0. Eric Garcia, Robert Lewandowski și Ronald Araujo au întors soarta partidei în al doilea mitan.