Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Mircea Lucescu a anunțat cei doi fotbaliști noi cu care începe barajul pentru CM

Mircea Lucescu a anunțat cei doi fotbaliști noi cu care începe barajul pentru CM

Sonia Baciu
19 nov. 2025, 10:25, Naționala
Mircea Lucescu a anunțat cei doi fotbaliști noi cu care începe barajul pentru CM
FOTO: SportPictures

Selecționerul Mircea Lucescu a anunțat care sunt cei doi fotbaliști noi cu care va începe barajul pentru CM 2026, unde România va participa din postura de câștigătoare a grupei la Liga Națiunilor. „Tricolorii” au terminat Grupa H a preliminariilor pe locul 3, cu patru victorii, un egal și trei înfrângeri.

Potrivit lui Lucescu, din lotul pentru barajul din martie, vor face parte Radu Drăgușin (23 de ani, Tottenham), care a absentat în toată perioada actualei campanii de calificare, ca urmare a accidentării grave din ianuarie, și Nicolae Stanciu (32 de ani, Genoa), ce în ultima lună și jumătate nu a jucat din cauza unei accidentări.

De altfel, deși nu a fost convocat pentru ultimele meciuri ale naționalei, Drăgușin a fost prezent la cantonamentul „tricolorilor” și chiar s-a antrenat cu aceștia înaintea meciului cu San Marino.

Mircea Lucescu a anunțat cei doi fotbaliști noi cu care începe barajul pentru CM: Drăgușin și Stanciu

România a câștigat categoric ultimul meci al preliminariilor, 7-1 cu San Marino, însă în ciuda acestui rezultat „tricolorii” au terminat pe locul 3 în grupă și merg la barajul pentru CM grație clasării din Liga Națiunilor. După conferința de presă, pe picior de plecare din sală, întrebat dacă fundașul Radu Drăgușin va putea fi văzut în teren, Mircea Lucescu a spus clar că „da”, subliniind faptul că absența acestuia a fost simțită. De asemenea, l-a nominalizat și pe mijlocașul Nicolae Stanciu pentru barajul din martie.

„Da, da, da, cu siguranță. Ne-a lipsit mult de tot. Și Stanciu, da. Dar cum să-l fi convocat (acum) dacă nu joacă de o lună și jumătate? Cum să-l convoc? Spune-mi tu! Ce fac, îl convoc și ce să fac? Voi nu vă gândiți la toate astea, chiar nu vă gândiți? Nu joacă de nu știu cât tim, e accidentat… Ce să fac, nu pot”, a explicat Mircea Lucescu.

Radu Drăgușin (Tottenham) nu a jucat deloc în actuala campanie de calificare, iar absența sa a fost simțită, după cum a subliniat și fostul internațional Rodion Cămătaru, în timp ce mijlocașul Nicolae Stanciu (Genoa) a jucat în patru dintre cele opt meciuri oficiale ale României, iar spre finalul campaniei de calificare nu a mai fost convocat din motive medicale.

România, la barajul CM 2026

România mai are o șansă de a ajunge la turneul final organizat în SUA, Mexic și Canada, dar pentru asta trebuie să treacă din barajul din martie. „Tricolorii” intră la baraj din postura de câștigători ai unei grupe la Liga Națiunilor și se află în a patra urnă valorică, urmând să aibă ca adversară o echipă din prima urnă valorică: Italia, Danemarca, Turcia sau Ucraina.

  • Tragerile la sorți au loc joi, 20 noiembrie, iar semifinala se va disputa într-o singură manșă, în deplasare.